حسابداری هزینه

انواع هزینه در حسابداری چیست؟

هزینه چیست؟

هزینه چیست؟

هزینه، مخارجی است که یک واحد تجاری برای ایجاد و رسیدن به درآمد انجام می‌دهد. واحدهای تجاری، انواع مختلفی از هزینه‌ها را متحمل می‌شوند. هزینه‌ در صورت سود و زیان گزارش می‌شود و از درآمد کسر می‌شود تا به سود یا زیان خالص تبدیل شود . با توجه به مبنای تعهدی در حسابداری، هزینه‌ها هنگام وقوع شناسایی می‌شوند، نه لزوماً هنگام پرداخت.

یکی از اهداف واحد تجاری حداکثر سازی سود است. این امر با افزایش درآمدها و کنترل هزینه‌ها به دست می‌آید. کاهش هزینه‌ها می‌تواند به شرکت‌ها در کسب سود بیشتر کمک کند. با این حال ، اگر هزینه‌ها بیش از حد کاهش یابند، می‌تواند تأثیر نامناسبی نیز داشته باشند. به عنوان مثال ، کاهش هزینه تبلیغات و بازاریابی، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، اما همچنین توانایی شرکت را برای ارتباط با مشتریان بالقوه را کاهش می‌دهد.

در تعریفی دیگر پول خرج شده یا هزینه های وارد آمده‌ای که دارای معافیت مالیاتی هستند و درآمد مشمول مالیات را کاهش می‌دهند، به‌عنوان هزینه شناسایی می‌شوند.

حسابداری هزینه به چه معناست ؟

حسابداری هزینه ، یک روش حسابداری است که هدف آن جمع آوری هزینه های تولیدی با ارزیابی هزینه های ورودی هر مرحله از تولید و نیز هزینه های ثابت مانند استهلاک تجهیزات سرمایه است . در حقیقت این نوع حسابداری هزینه ها را به صورت جداگانه اندازه گیری و ثبت می‌کند و سپس نتایج ورودی را با نتایج خروجی مقایسه می کند تا به مدیریت مجموعه در سنجش عملکرد مالی شرکت کمک کند.

در واقع هزینه به معنای بهای اشیا خدماتی است که برای تحصیل درآمد مورد نیاز می باشد به عنوان مثال هزینه حقوق کارمندان و هزینه های قبوض آب و برق و تلفن ، هزینه استهلاک ساختمان و غیره همگی بخشی از هزینه های یک شرکت می باشند. ماهیت حساب هزینه، بدهکار و یک حساب موقت است. به عبارت دیگر، مانده حساب هزینه به دوره مالی بعد انتقال پیدا نمی‌کند .

حسابداری هزینه به این دلیل صورت می گیرد که ، مدیران و مسئولان با استفاده از نرم افزار حسابداری  دانستن این اطلاعات را جمع آوری کنند و مقدار بودجه ی مورد نیاز شرکت و سودآوری هر بخش را دریابند و در نتیجه متوجه خواهند شد که کدام بخش از شرکت سودآوری لازم را دارد و کدام بخش نیازمند پیشرفت و توسعه ی بیشتر است.

انواع حسابداری هزینه

حسابداری هزینه ، به طور کلی به دو بخش اصلی تقسیم می شود ، حسابداری استاندارد و حسابداری بر مبنای فعالیت. هزینه های استاندارد به جای هزینه های واقعی به محاسبه ی سود کالای فروخته شده می پردازند. در واقع حسابداری استاندارد مبتنی بر کارآمدی نیروی کار، مواد اولیه و یا خدمات عملیاتی استاندارد است.

به این معنی که در حسابداری استاندارد هزینه های واقعی که تولید یک کالا شامل آن می شود و یا هزینه هایی که برای خروجی مناسب در واقعیت و نه در عمل باید پرداخت شود را محاسبه می کند. تفاوت بین هزینه های واقعی و هزینه های استاندارد را هزینه های واریانس می گویند. به طور مثال اگر شرکتی هزینه های بیشتری در واقعیت به منظور تولید و یا نیروی کار صرف کرده و به سود لازم نرسد، در نتیجه ناچار است از بودجه ی اصلی خود استفاده کند.

حسابداری بر مبنای فعالیت، هزینه های مازاد در هر بخش را محاسبه می کند. این سیستم حسابداری بر مبنای فعالیت هایی است که در هر یک از بخش های عملیاتی مانند طراحی کالا، تنظیم ماشین آلات مختلف، توزیع کالا و غیره انجام می شود. هزینه های عملیاتی به طور مثال براساس سرعت دستگاه های تولیدی بررسی می شوند. به این صورت که لازم است براساس سرعت دستگاه، میزان تولید و در نتیجه سود حاصله محاسبه شده و در اختیار مدیریت قرار بگیرد.

طبقه بندی هزینه ها بر اساس نوع فعالیت اقتصادی

در هر کسب و کار، هزینه‌ها بر اساس نوع فعالیت اقتصادی طبقه بندی می‌شوند؛ به عنوان مثال هزینه‌های یک واحد تولیدی با هزینه‌های یک واحد بازرگانی یا خدماتی متفاوت است .

 تغییرات ایجاد شده در واحدهای اقتصادی بر هزینه ها تأثیر دارد . بر این اساس، هزینه های کلیه مجموعه ‌های اقتصادی به دو دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند: هزینه های ثابت و هزینه های متغییر .

  • هزینه های ثابت :

شرکت‌ها، در کسب‌ و کارشان طیفی گسترده از هزینه‌های مختلف دارند. این هزینه‌ها، به هزینه‌های مستقیم، غیر‌ مستقیم و سرمایه‌ ای تقسیم می‌شوند. این موارد در اظهار‌نامه سود و زیان قید شده و به شکل بدهی کوتاه‌ مدت یا بلند مدت در تراز‌نامه، طبقه‌بندی می‌شوند. هزینه‌های ثابت و متغیر در کنار یکدیگر، ساختار هزینه کل یک شرکت را شکل می‌دهند.

تحلیلگران، مسئولیت بررسی هر دو این هزینه‌ها را با استفاده از ساختار ‌های مختلف، بر عهده دارند. به طور کلی، هزینه‌ها عاملی کلیدی هستند که بر سودآوری کل واحد تأثیر می‌گذارند. شرکت‌ها در تقسیم‌ بندی هزینه‌ها در صورت‌های مالی خود، انعطاف پذیر هستند ، از همین رو، هزینه‌های ثابت را می‌توان به صورت سود و زيان اختصاص داد.

نسبت  هزینه متغيیر به ثابت يک شرکت، به صنعتی که در آن فعاليت دارد، وابسته است. هزينه‌ های متغیر، به طور مستقیم با تولید در ارتباط هستند. بنابراین، با تغییر در خروجی کسب ‌و‌‌ کار، دگرگون می‌شود. هزینه‌های ثابت، معمولاً در یک بازه‌ی زمانی معین در نظر گرفته شده و با تفاوت در سطح تولید، تغییر نمی‌کند. با این حال، هزینه‌های ثابت می‌توانند در همبستگی با بخش هزینه‌های مستقیم در صورت سود و زیان به ازای هر واحد، کاهش یافته و در تجزیه‌ی هزینه‌ی کالاهای فروخته شده، نوسان ایجاد کنند.

هزینه‌های ثابت معمولاً توسط توافق‌نامه و برنامه‌ها تعیین می‌شوند. که همان هزینه‌های پایه‌ای هستند که به طور جامع در عملکرد تجارت دخیل هستند. پس از دایر شدن، هزینه ثابت در طول عمر یک توافق یا برنامه، تغییر نخواهد کرد. شرکتی که فعالیتی جدید را آغاز می‌کند، احتمالاً با هزینه‌های ثابت برای اجاره و حقوق مدیریت رو‌به‌ رو می‌شود. تمامی مشاغل، هزینه ثابت دارند که به طور منظم، آن را بررسی می‌کنند.

همچنین بخوانید : اصول حسابداری چیست؟

هزینه در حسابداری

هزینه های متغیر :

هزینه های متغیر ، آن بخش از هزینه های شرکت است که با توجه به خروجی محصولات متفاوت است. هزینه های متغیر هزینه هایی هستند که بر اساس حجم تولید یک شرکت تغییر می‌کنند، هزینه متغیر با افزایش تولید افزایش یافته و با کاهش تولید کاهش پیدا می‌کند. هزینه های متغیر با هزینه های ثابتی مثل اجاره، تبلیغات، بیمه و ملزومات اداری که بدون توجه به خروجی بخش تولید ثابت می‌مانند، تفاوت دارد. هزینه های ثابت و هزینه های متغیر، کل هزینه ها را تشکیل می‌دهند.

هزینه های متغیر شامل هزینه مواد مستقیم یا هزینه نیروی کار مستقیم لازم برای تکمیل یک پروژه خاص می‌شود. به‌طور مثال، یک شرکت ممکن است چند نوع هزینه متغیر مربوط به بسته ‌بندی یکی از محصولاتش‌ داشته باشد. همین‌طور که شرکت محصولات بیشتری را تولید می‌کند، هزینه بسته‌بندی افزایش خواهد یافت. برعکس، وقتی تعداد کمتری از این محصولات به فروش می‌رسند متعاقباً هزینه های بسته‌ بندی با کاهش روبرو می‌شود و مجموع هزینه های تولید کمتر می‌شود.

هزینه‌های ثابت و متغیر خود به دسته ‌های جزئی تر زیر تقسیم بندی می‌شوند:

  • طبقه بندی عمومی هزینه ها برای کلیه واحدهای اقتصادی
  • طبقه بندی هزینه ها در واحدهای تولیدی

طبقه بندی هزینه ها در واحد های اقتصادی

این طبقه بندی تقریبا برای تمامی واحدهای اقتصادی کاربرد دارد. معمولا سر فصل های زیر در نظر گرفته میشود:

1_هزینه های عمومی و اداری

۲_هزینه های توزیع و فروش

۳_هزینه های مالی

۴_هزینه استهلاک

۵_هزینه های حقوق و دستمزد

۱_هزینه های عمومی و اداری

هزینه هایی که به صورت دوره‌ای و ثابت پرداخت می‌شوند؛ معمولا مبلغ این هزینه ها ثابت است و بر مبلغ فروش به صورت مستقیم مؤثر نیست و به عنوان مخارج کلی شرکت به حساب می‌آیند. مانند : هزینه پذیرایی ، پست ، تاکسی و غیره .

۲_ هزینه توزیع و فروش در حسابداری

هزینه هایی که مستقیما بر فروش محصولات تاثیر دارند؛ به عبارت دیگر، هرچه مبلغ این هزینه ها بیشتر باشد مبلغ فروش نیز بیشتر می‌شود. مانند : بازاریابی ، بسته بندی ، انبارداری و غیره .

۳_ هزینه های مالی در حسابداری

هزینه های مربوط به بخش مالی از جمله وام ها، سود و اقساط آن ها و جرائم مالی و مالیاتی مجموعه را در بر می‌گیرد. یکی از انواع این هزینه ها، مبالغ پرداختی بابت مشاوره با افراد متخصص در بخش حسابرسی و مالی است؛ که با هدف مدیریت درآمد و هزینه‌ ها انجام می‌شود.  مانند : مشاوره های مالی ، جرائم مالیاتی ، حسابداری و حسابرسی و غیره .

۴_ هزینه استهلاک در حسابداری

هزینه استهلاک در واقع، تقسیم ارزش یک دارایی بر مدت زمان کارکرد آن (بر حسب زمان یا میزان تولید) است. هزینه استهلاک یک هزینه نامشهود است. واحدهای اقتصادی معمولاً مبلغی به عنوان ذخیره استهلاک در نظر می‌گیرند تا در صورت بروز مشکل، عملکرد مجموعه متوقف نشود. مانند : استهلاک ساختمان ، وسایل نقلیه،  اثاثه و غیره .

۵_ هزینه حقوق و دستمزد در حسابداری

هزینه هایی که بر اساس قوانین برای جبران کارکرد کارکنان یک مجموعه آنها پرداخت می‌شود. ملاک پرداخت حقوق و دستمزد قراردادی است که در ابتدای سال بین کارفرما و کارمند منعقد می‌شود.

هزینه های متغیر

طبقه بندی هزینه ها در واحد تولیدی

در واحدهای تولیدی علاوه بر هزینه های فوق، هزینه های دیگری نیز بر فرآیند تولید کالا موثر است. برخی از این هزینه ها عبارتند از:

هزینه مواد مستقیم :

هزینه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصول، هزینه مواد مستقیم نامیده می‌شود. مانند ورقه آهن در تولید خودرو

هزینه کار مستقیم :

هزینه حقوق و دستمزد افرادی است که به صورت مستقیم در تولید محصول ایفای نقش می‌کنند.

هزینه های سربار ساخت (هزینه غیرمستقیم) :

هزینه هایی که به صورت مستقیم در تولید محصول نقش ندارند؛ اما عدم وجود آنها از ادامه کار پیشگیری می‌کند. مانند برق مصرف شده در کارگاه تولیدی. به عبارت دیگر، کلیه هزینه های ساخت به جز کار مستقیم و مواد مستقیم، زیر مجموعه هزینه سربار ساخت است.

سوالات پر تکرار حسابداری هزینه

۱_ حسابداری هزینه با روش های سنتی حسابداری چه تفاوتی دارد ؟

بر خلاف حسابداری عمومی یا حسابداری مالی ، روش حسابداری هزینه یک سیستم متمرکز بر داخلی و خاص شرکت است که برای اجرای کنترل های هزینه استفاده می شود. حسابداری هزینه می تواند بسیار انعطاف پذیر تر و خاص تر باشد ، به ویژه هنگامی که صحبت از تقسیم بندی هزینه ها و ارزیابی موجودی کالا می شود. روش ها و تکنیک های حسابداری هزینه از یک شرکت به شرکت دیگر متفاوت است و می تواند کاملاً پیچیده شود.

۲_ چرا از حسابداری هزینه استفاده می شود؟

حسابداری هزینه مفید است، زیرا می تواند تعیین کند که یک شرکت پول خود را کجا خرج می کند ، چه میزان درآمد کسب می کند و جایی که پول از دست می رود. حسابداری هزینه با هدف گزارش ، تجزیه و تحلیل و منجر به بهبود کنترل ها و کارایی داخلی هزینه ها است. حتی اگر شرکت ها نمی توانند از ارقام حسابداری هزینه در صورت های مالی خود یا برای اهداف مالیاتی استفاده کنند ، برای کنترل های داخلی بسیار مهم هستند.

۳_ برخی از مزایای حسابداری هزینه چیست؟

از آنجا که روش های حسابداری هزینه توسط یک شرکت خاص توسعه یافته و متناسب با آن طراحی شده اند ، بسیار قابل تنظیم و سازگار هستند. مدیران از حسابداری هزینه قدردانی می کنند زیرا با توجه به نیازهای متغیر کسب و کار می توان آن را تطبیق داد ، با آن هماهنگ کرد و پیاده سازی کرد. مدیریت می تواند اطلاعات را براساس معیارهایی که به طور خاص ارزش گذاری می کند ، تجزیه و تحلیل کند ، که راهنمای نحوه تعیین قیمت ها ، توزیع منابع ، جذب سرمایه و فرض خطرها است.

نرم افزار حسابداری

آپدیت جدید ویندوز 11 و بی نیازی به گذرواژه ها

ChatGPT

نسخه ی جدید ChatGPT می‌تواند مکالمه‌ی صوتی با کاربر برقرار کند

جانی آیو مدیر اسبق اپل

مدیر سابق اپل، آیفون هوش مصنوعی را میسازد

تلگرام تبدیل به سوپر اپلیکیشن میشود

رونمایی سامسونگ از گلکسی رینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up