پایه سنوات چیست؟

پایه سنوات چیست؟

پایه سنوات چیست؟

یکی از مهم‌‌ ترین عوامل شغلی مشترک میان تمامی کارگران و کارفرمایان احتساب درست و صحیح همه‌ی موارد حقوق و دستمزد از دیدگاه قانونی است ، در این مقاله ، قصد داریم شما را با شیوه احتساب پایه سنوات آشنا کنیم .

پایه سنوات چیست؟

 پایه سنوات ، یکی از موارد مرتبط با حقوق و دستمزد کارگران است که با سابقه و کار کارگران ارتباط دارد و به کارگرانی که  سابقه کار بیش تر از یکسال در یک سازمان یا شرکت دارند، تعلق می‌ گیرد. که با توجه به شرایطی که قانون و وزارت کار و رفاه اجتماعی معین نموده پرداخت می‌شود. اصل موضوع پرداخت پایه سنوات دو جنبه دارد ، یکی جبران حداقل مزد (حقوق) و انگیزه و دیگری میزان سابقه کار که مثلاً حقوق فردی که سابقه کاری دارد با فردی که تازه استخدام شده است متفاوت باشد .

 مبلغ پایه سنوات ، توسط شورای عالی کار تصویب می شود که به دلیل اجرای ماده 41  قانون کار در اواخر هر سال به صورت سه جانبه و‌ در حضور نمایندگان دولت، نمایندگان کارگران و نمایندگان کارفرمایان تشکیل و نسبت به تعیین حداقل مزد هر سال کارگران اقدام می‌نمایند و نتایج را در قالب بخشنامه ایی به مجموع کارفرمایان و کارگاه های مشمول قانون کار ابلاغ می‌کنند.

در کارگاه‌هایی که از طرح طبقه ‌بندی مشاغل پیروی نمی‌ کنند ، اضافه مزد بابت ارتقاء باید با ضوابط مزدی یا برنامه های متداول کارگاه در گذشته برابر باشد تا مشخص و پرداخت گردد. اما در واحدهایی که از طرح طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی پیروی می ‌کنند ، نحوه افزایش مزد طبق دستورالعمل اجرایی طرح طبقه بندی مشاغل است.

مزایای طرح طبقه بندی مشاغل

پیشرفت در شغل و ارتقاء یافتن در گروه بالاتر شغلی بزرگ ترین حُسن در طرح طبقه بندی مشاغل می باشد. به طور مثال فردی بعد از سپری کردن دوران کاری و افزایش سابقه کار و تحصیل در سوابق بالاتر می‌تواند به گروه بالاتر شغلی ارتقاء پیدا کند. تفاوتی ندارد که شما نیروی موقت هستید و یا دائم در این طرح همه افراد از نظر نوع مسئولیت و نوع وظایف شرایط یکسانی دارند و همه در یک گروه قرار می‌گیرند.

تنزل در این طرح‌ صورت نمی گیرد و امکان فرستادن کارگر به گروه پایین تر وجود ندارد مگر به صورت کتبی باشد پس می ‌توان گفت در این طرح امنیت بیشتری حاکم است. مزیت دیگر طرح طبقه‌بندی مشاغل این است که موجب افزایش انگیزه در بین نیروهای کار می‌شود.

نحوه محاسبه پایه سنوات

محاسبه پایه سنوات با حق سنوات تا حدودی تفاوت دارد. برای محاسبه پایه سنوات باید به مصوبه ای که وزارت کار تصویب کرده است ، رجوع کنید و بعضی اعداد را با توجه به آن در فرمول مربوطه جایگزین کنیم و سپس به مبلغ نهایی را بدست آورید. هر سال توسط وزارت کار جدولی شامل سنوات کارگران انتشار می‌یابد.

نکته‌‌ای که باید به آن‌ توجه داشته باشید ، این است که مبالغ مکتوب شده در این جدول به صورت روزانه هستند و برای محاسبه پایه سنوات هر ماه باید آن را در تعداد روزهای کاری ماهیانه ضرب کرد. در حقیقت این وجه به صورت روزانه و با توجه به دستمزد روزانه هر کارگر محاسبه می‌‌شود.

فرمولی که هر ساله باید از آن استفاده شود ، همراه این جدول منتشر می‌‌شود. بعضی از سایت‌‌ها که به صورت آنلاین محاسبه پایه سنوات را ارائه می‌‌دهند، به هیچ وجه به مدیریت شرکت توصیه نمی‌‌ کنیم که از آن‌‌ها استفاده کنند. کار درست استفاده از نرم‌‌افزار حسابداری حقوق و دستمزد است‌.

همچنین بخوانید : اصول حسابداری چیست؟

نحوه محاسبه پایه سنوات

نحوه محاسبه پایه سنوات تجمیعی

 پایه سنوات گزینه ای است که بخشی از مزد ثابت هر سال می‌باشد و توسط شورای عالی کار تصویب می‌شود ، که به صورت روزانه تعیین شده و به نسبت روزهای هر ماه کارفرمایان ملزم هستند به کارکنان شاغل پرداخت کنند .

پایه سنوات به فردی تعلق می ‌گیرد که حداقل یکسال در شرکتی که مشغول به کار است ثابت باشد و از سال بعد یعنی سال دوم اشتغال در کارگاه، پایه سنوات به کارمند یا کارگر پرداخت خواهد شد. در مواردی که امکان دارد پایه سنوات سال‌های گذشته به کارمند پرداخت نشده باشد ، در این صورت به شکل تجمیعی باید پرداخت شود .

  • بخش نامه شورای عالی کار در رابطه با پایه سنوات
  • پایه سنوات شامل دانشجویان و دانش ‌آموزانی که در مشاغل تابستانی فعالیت دارند نمی‌ شود
  • پایه سنوات با سنوات خدمت تفاوت دارد ، و در این صورت کارفرما ملزم است معادل آخرین حقوق کارگر را به‌عنوان پایان کار به او بپردازد.
  • در سال ۹۷ میزان پایه سنوات ۱۷۰۰۰ تومان است که به‌صورت روزانه به حساب کارگران مکتوب می‌شود و در پایان سال به آن ها پرداخت می‌شود.
  • در سال  ۹۸ میزان پایه سنوات ۲۳.۳۳۳ ریال است که به‌صورت روزانه به حساب کارگران مکتوب می‌شود و در پایان سال به آن ها پرداخت می‌شود.
  • تغییر کارفرما به سنوات ارتباطی ندارد و کارفرمای جدید نیز وظیفه دارد، سنوات کارگرانی را که یک سال است مشغول به کار‌ اند بپردازد.
  • به کارگران فصلی نیز با توجه به میزان کارکرد آن‌ها سنوات تعلق می‌گیرد.
  • اگر سال ۹۸ چهارمین سال کار یک کارگر باشد علاوه بر پایه سنوات این سال مبلغ سال‌های دیگر هم به حساب او به‌صورت تصاعدی منظور می‌شود.

تفاوت پایه سنوات و حق سنوات

حق سنوات :

حق سنوات یکی از مواردی است که در زمان فراغت از کار به‌عنوان پاداش به دسته ای از کارگران داده می‌شود که سابقه کاری در کارگاه دارند که اگر کارکردشان یک سال باشد به ازای همان یک سال و اگر یک ماه باشد، باید یک دوازدهم آن به کارگر پرداخت شود و کارگران برای پرداخت سنوات نیازی نیست یک سال کامل سابقه کاری داشته باشند.

پایه سنوات:

پایه سنوات، برای کارگاه‌هایی است که شامل طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند، در این صورت پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها افزوده می‌شود.

 تمامی کارگران امروزه با مشکلات زیادی روبرو هستند. در کشور ما به کمک پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران اندکی قابل جبران می‌باشد و به افزایش روحیه کارگران منجر می‌شود. البته موارد عمده دیگری مانند حق اولاد، حق مسکن و خواروبار وجود دارند که در جهت تسهیل زندگی کارگران مد نظر گرفته شده‌اند تا این افراد پر تلاش بتوانند دسترسی بیشتری برای زندگی آسان‌تر فراهم آورند .

تفاوت پایه سنوات و حق سنوات

پایه سنوات به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

قبل از سال ۹۲ در مورد پایه سنوات این شک و تردید وجود داشت که فقط به قراردادهای رسمی تعلق می‌گیرد و یا قراردادهای غیررسمی نیز حقی از پایه سنوات دارند ، به دنبال مصوبه‌ای که در سال ۹۲ توسط وزارت کار به کارگاه ‌ها و کارخانه‌ ها ابلاغ شد، کارفرمایان نباید تفاوتی میان این دو گروه قائل شوند و پایه سنوات به هر دو گروه از کارگران تعلق می‌گیرد.

نحوه محاسبه پایه سنوات

محاسبه پایه سنوات طبق جدولی که از سوی شورای عالی کار ارائه شده ، به‌ صورت ماهیانه محاسبه می‌شود که در صورت داشتن یک ‌سال به عنوان سابقه کار می‌توان از آن استفاده کرد؛ اما در سال‌های پس از تطبیق با توجه به درصد هایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند افزایش می‌یابند.

میزان پایه سنوات را به صورت زیر محاسبه می‌کنند:

مبلغ پایه سنوات سال قبل ضرب در ضریب افزایش بر مزد سال جدید و حاصل ضرب با پایه سنواتی سال جدید جمع میشود.

  • کلام آخر

به استناد ماده ۲۴ قانون کار ، در صورت پایان قرارداد کار، کارفرما ملزم است به کارگری که طبق قرارداد یک سال یا بیشتر، به کار مشغول بوده است برای هر سال سابقه، براساس آخرین حقوق، مبلغی معادل یک ماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به او پرداخت نماید .

 در پایان به یاد داشته باشید که پایه سنوات بیشتر جزء موارد انگیزشی برای کارگران ایت و شما با پرداخت به موقع این مبلغ می‌توانید در بهبود روند کیفیت کار کارگران شریک باشید. این مقاله توسط کارشناسان حسابداری شرکت نرم افزاری آرپا تهیه شده است.

نرم افزار حسابداری

آپدیت جدید ویندوز 11 و بی نیازی به گذرواژه ها

ChatGPT

نسخه ی جدید ChatGPT می‌تواند مکالمه‌ی صوتی با کاربر برقرار کند

جانی آیو مدیر اسبق اپل

مدیر سابق اپل، آیفون هوش مصنوعی را میسازد

تلگرام تبدیل به سوپر اپلیکیشن میشود

رونمایی سامسونگ از گلکسی رینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up