اعتبارات اسنادی چیست؟

حسابداری اعتبارات اسنادی

اعتبار اسنادی چیست؟

زمانی که ما در بستر انجام یک معامله قرار می گیریم ، مهم‌ ترین و اصلی ترین قسمت معامله، چگونگی یا نحوه پرداخت معاملات است. شایان ذکر است که اعتبارات اسنادی یکی از مهم ترین و رایج‌ ترین روش های پرداختی در عرصه بین‌المللی می باشد که ما در این مطلب از سایت به آن خواهیم پرداخت و درمورد آن بحث خواهیم کرد .

چگونگی پرداخت مبلغ تعیین شده از سوی فرد خریدار یک موضوع بسیار مهم در انجام قرارداد های تجاری می باشد. اعتبار اسنادی تکنیکی برای انتقال وجه کالا ها توسط بانک می باشد. زمانی که دو فرد بازرگان در دو کشور مختلف با یکدیگر معامله می کنند، میبایست در صحت پرداخت مبلغ مورد نظر در معامله و همچنین دریافت کالا ها اطمینان داشته باشند، در این صورت از اعتبار اسنادی استفاده می کنند. بنابراین به وسیله یک بانک معتبر در کشور خریدار و یک بانک معتبر در کشور فروشنده ، واسطه جا به جایی کالا ها و پرداخت وجه کالا ها در تاریخ معین شده خواهند شد .

بر اساس دستورالعملی که درباره اعتبارات اسنادی موجود است، هر زمان که فرد خریدار توانایی و قابلیت پرداخت وجه خرید را نداشته باشد، بانک وظیفه دارد ، تمام یا باقی مانده وجه خرید را پرداخت کند . در اکثر مواقع اعتبارات اسنادی در معاملات بین المللی به منظور اطمینان از دریافت مبالغ پرداختی مورد استفاده قرار می ‌گیرند. ماهیت معاملات بین المللی به دلیل این که شامل عواملی همچون مسافت و متفاوت بودن قوانین کشورها و غیره می باشد ، اعتبارات اسنادی از یک جنبه بسیار مهم در تجارت بین المللی برخوردار شده است.

بانک نیز به نیابت از فرد خریدار که نگهدارنده اعتبارات اسنادی است تا تاریخ دریافت تائیدیه که کالاهای خریداری شده حمل شده اند مبلغ را پرداخت نخواهد کرد. در خصوص اعتبارات اسنادی در کشورمان ایران باید اشاره کرد که به دلیل محدودیت های تحمیل شده از سوی بانک مرکزی انواعی از این اعتبارات غیر قابل استفاده در ایران است و یا نیاز به مجوز بانک مرکزی دارد.

  • اعتبار اسنادی چیست ؟

اعتبار اسنادی عنوانی است که با نماد LC شناخته می شود ، در واقع نوعی تعهدی بانکی است که ‌بانک به خریدار و فروشنده ارائه می دهد. با این تعهد بانک ضمانت می کند که خریدار در تاریخ مشخص شده وجه معامله را به فروشنده پرداخت می کند. اعتبار اسنادی برای معاملاتی که میان دو کشور صورت می گیرد اهمیت بالایی دارد. اعتبار اسنادی Lc , تعهد یک بانک برای پرداخت مبلغ معین به فروشنده کالا است. مشروط بر این که فروشنده اسناد مربوط به کالای خریداری را که حمل آن مورد تأیید قرار گرفته در تاریخ مقرر ارائه نماید .

همچنین بخوانید : اصول حسابداری چیست؟

حسابداری اعتبارات اسنادی
  • روش های مختلف پرداخت وجه :

  • تجارت حساب باز یا (روش امانی) :

در این روش از پرداخت وجه ، صد در صد به نفع خریدار است که فروشنده به خریدار اعتماد کامل می کند. در این روش ، خریدار بعد از ترخیص کالا، ارز را به روشی که تعیین شده است برای فروشنده ارسال می نماید و به طور معمول بین شرکت اصلی و دفاتر نمایندگی آن کاربرد بیشتری دارد.

  • پیش پرداخت :

پیش پرداخت ، نقطه مقابل روش امانی به شمار می رود که صد در صد به نفع فروشنده می باشد و اگر در قرار داد های تجاری از این روش استفاده شود، ریسک خرید برای خریدار بسیار بالا و در مقابل ریسک و خطر برای فروشنده به طور زیاد صفر می باشد. در این روش خریدار مبلغ معین شده را در زمان تحویل کالا و در آینده پرداخت می نماید که در ایران به روش بدون انتقال ارز معروف می باشد. در این روش به منظور کنترل و پوشش ریسک، از ضمانت نامه های بانکی استفاده می شود .

  • وصولی (روش براتی) :

روش براتی امکان دارد نقد یا مدت دار باشد و با ارسال محصول برای خریدار، اسناد به وسیله بانک برای فروشنده ارسال می شوند. این روش بیشتر برای خریدار مناسب است و در واقع به نفع اوست تا فرد فروشنده. در این روش برات امکان دارد نقد و یا مدت دار باشد که در روش برات مدت دار، بانک کارگزار زمانی که اسناد را در اختیار خریدار می گذارد، لازم است خریدار نسبت به قبولی نویسی آن اقدام کرده باشد.

  • اعتبار‌ اسنادی :

بر مبنای ماده 2 مقررات متحد الشکل اعتبار ‌اسنادی ،به معنای هر گونه عناوینی است که به هر شکل بیان یا اشاره شده است، که به سبب آن یک بانک (بانک گشاینده اعتبار) بنا به تقاضا و بر مبنای دستورات یک مراجعه کننده (متقاضی اعتبار) یا از طرف خود وظیفه دارد تا در برابر اسناد معین شده، مشروط بر این که شرایط اعتبار رعایت شده باشد :

مبلغ قابل پرداخت را به فردی ثالث (ذینفع اعتبار) یا به حواله کرد او انجام دهد، یا به اسناد صادره از جانب ذینفع را قبول و پرداخت کند. به بانک دیگری این اختیار را بدهد که این پرداخت را انجام دهد و یا چنین برواتی را قبول و پرداخت کند و به بانک دیگری اجازه معامله دهد. به طور خلاصه و مفید اعتبار ‌اسنادی عبارت است از تعهد مشروط بانک گشاینده اعتبار به پرداخت مبلغ در برابر ذینفع اعتبار. به گونه ای متفاوت تر اعتبار ‌اسنادی تعهد بانک گشاینده اعتبار به پرداخت یا قبول پرداخت (در آینده) مبلغ اعتبار در مقابل ذینفع اعتبار است مشروط بر آن که ذینفع اعتبار شرایط و مقررات مندرج در اعتبار ‌اسنادی را رعایت و اسناد تعیین شده را، در تاریخ معین شده ارائه داده باشد.

ارکان اعتبار اسنادی
  • ارکان اعتبار اسنادی :

1- بانک گشاینده اعتبار : اصلی ترین و اساسی ترین بهش هر اعتبار اسنادی بانک گشاینده اعتبار است که در برابر ذینفع اعتبار، تعهد به پرداخت وجه اعتبار دارد.

2- متقاضی اعتبار اسنادی:  فردی است که از بانک گشاینده اعتبار اسنادی تقاضا می کند تا نسبت به افتتاح اعتبار به نام و به نفع ذینفع اعتبار، اقدام و از جانب او تعهد به پرداخت وجه اعتبار دهد.

3- ذی نفع اعتبار اسنادی: فردی است که اعتبار اسنادی را به نام و به نفع او از جانب بانک افتتاح کننده اعتبار باز شده است در صورت رعایت شرایط اعتبار، وجه اعتبار را دریافت خواهد نمود.

۴- بانک ابلاغ کننده : بانک ابلاغ کننده اعتبار،  بانکی است که از جانب بانک گشاینده اعتبار برگزیده شده تا متن اعتبار نامه اسنادی را به ذی نفع اعتبار ابلاغ کند. به این صورت بانک ابلاغ کننده اعتبار اسنادی، تنها واسطه ای میان بانک گشاینده اعتبار و ذی نفع اعتبار اسنادی می‌ باشد.

۵- بانک پرداخت کننده : بانک پرداخت کننده اعتبار ، بانکی است که از جانب بانک گشاینده اعتبار انتخاب و پذیرفته شده است تا در صورتی که ذی نفع اعتبار اسنادی با رعایت شرایط اعتبار، اسناد را ارائه دهد نسبت به پرداخت مبلغ اعتبار اقدام کند.

اعتبار اسنادی نقد یا نسیه (دیداری یا یوزانس) در شرایط کنونی در سیستم بانکی کشورمان اعتبارات اسنادی را از لحاظ زمان پرداخت ارز به دو طبقه زیر می‌توان تقسیم کرد: اعتبارات اسنادی نقدی (دیداری ، اعتبارات اسنادی نسیه ، یوزانس)  در اعتبار اسنادی گشایش شده به صورت دیداری (نقدی) زمانی که ذی نفع اعتبار اسنادی نسبت به بارگیری کالا اقدام و سپس اسناد حمل بدون اختلاف یکسان با شرایط در متن اعتبار اسنادی را به بانک ذی ربط یا (بانک گشاینده اعتبار) ارائه می دهد . بانک مزبور وظیفه دارد بعد از رسیدگی اسناد نسبت به پرداخت اعتبار اسنادی بر مبنای آنچه در متن اعتبار اسنادی ذکر شده عمل نماید. در اعتبارات اسنادی گشایش شده به صورت یوزانس، زمانی که ذی نفع اعتبار اسنادی نسبت به انتقال و حمل کالا اقدام و اسناد بدون مغایرت را به بانک ذی ربط ارائه می دهد. از تاریخ ارائه اسناد و پس از خاتمه دوره یوزانس وجه اعتبار را از بانک مربوطه اخذ می نماید . این مقاله توسط شرکت نرم افزاری

  • کلام آخر

تجارت بین دو کشور نیاز به حصول اطمینان بین بازرگانان هر دو کشور داشته و بازرگانان باید از دریافت صحیح کالاها اطمینان داشته باشند. به همین جهت بازرگانان در معاملات خارجی خود از اعتبارات اسنادی استفاده می کنند. با استفاده از اعتبارات اسنادی بانک مبدا و مقصد تایید می کنند که کالاها به صورت صحیح در زمان تعیین شده به خریدار تحویل داده شده و وجه کالاها نیز در زمان مشخص شده به فروشنده تحویل داده می شود. اعتبارات اسنادی دارای انواع مختلفی می باشند و بازرگانان با استناد به عوامل مختلف برای انجام تجارت خود یکی دیگر از انواع اعتبارات اسنادی را در بانک گشایش دهنده اعتبارات اسنادی گشایش می نمایند. در این مقاله سعی بر این داشتیم که به صورت خلاصه و مفید به معرفی اعتبارات اسنادی بپردازیم، تا در صورتی که اگر ابهامی در این زمینه دارید در حد متوسط و مبتدی رفع گردد .این مقاله توسط شرکت نرم افزاری آرپا( تولید کننده نرم افزار حسابداری مالی، اداری، بازرگانی، تولیدی، اداری، فروشگاهی و..) تهیه شده است.

نرم افزار حسابداری

آپدیت جدید ویندوز 11 و بی نیازی به گذرواژه ها

ChatGPT

نسخه ی جدید ChatGPT می‌تواند مکالمه‌ی صوتی با کاربر برقرار کند

جانی آیو مدیر اسبق اپل

مدیر سابق اپل، آیفون هوش مصنوعی را میسازد

تلگرام تبدیل به سوپر اپلیکیشن میشود

رونمایی سامسونگ از گلکسی رینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up