TSMC قیمت تراشه ها را در سال 2023 افزایش می دهد

تراشه های TSMC

با بالا رفتن قیمت نفت و گاز در سراسر دنیا، تورم در حال افزایش است و همین موضوع باعث کاهش تقاضا برای طراحی تراشه ها شده است،اما تقاضا برای ساخت تراشه ها به طور کلی افزایش داشته است. به همین دلیل است که شرکت TSMC(تولید کننده نیمه هادی تایوانی) مشتاقانه منتظر افزایش قیمت های تراشه های تولید شده از سال 2023 را افزایش دهد. اما این افزایش قیمت چندان زیاد نیست، اما برای شرکت هایی مانند AMD ، انودیا و اینتل کاملا محسوس خواهد بود.

دیجی تایمز گزارش می دهد که بزرگترین سازنده قراردادی نیمه هادی جهان قصد دارد از ژانویه 2023 قیمت ها را برای اکثر فرایندهای ساخت خود تا 6 درصد افزایش دهد. سال گذشته TSMC قیمت تراشه های ساخته شده با فناوری های پردازش N7 و N5 را 10 درصد افزایش داد در حالی که قیمت های N16 قدیمی تر با لیتوگرافی 16 نانومتری با افزایش 20 درصدی همراه بوده است. در اوایل سال جاری، گزارش شد که TSMC در حال بررسی افزایش قیمت تراشه ها تا 9 درصد از سال 2023 است، اما به نظر می رسد که این افزایش قیمت کمتر از میزان پیش بینی شده می باشد.

TSMC و دیگر کارخانه های تولید کننده تراشه مستقر در تایوان انتظار دارند درآمدشان در سال جاری به بالاترین حد خود برسد. نرخ میزان ظرفیت تولید در حال حاظر حدود 95 درصد است و انتظار نمی رود که این میزان از ظرفیت تولید به زودی کاهش یابد، زیرا سازندگان قراردادی تراشه ها به تعهدات سفارش بلند مدت با مشتریان ادامه می دهد.

یکی از دلایلی که TSMC و سایز کارخانه های تولید کننده تراشه ها را به افزایش قیمت های خود مجبور می کند این است که ظرفیت های تولید خود را برای پاسخگویی به تقاضا برای بلند مدت افزایش می دهند. در همین حال، از آنجایی که عرضه تجهیزات تراشه سازی محدود می باشد( شاید ده ها شرکت وجود دارند که می توانند ابزارهای لیتوگرافی، اچینگ و .. را تهیه کنند)، زمان تحویل برخی از ابزارهای لیتوگرافی به 30 ماه افزایش یافته است و قرار نیست قراردادی منعقد شود. از آنجایی که هزینه های توسعه در حال افزایش است، سازندگان قرارداد تراشه ها قیمت های خود را افزایش می دهند.

TSMC و دیگر تولید کنندگان نیز مجبور به افزایش قیمت ها به دلیل بالا رفتن هزینه های برق، مواد خام و نیروی کار شده اند. اما نرخ قیمت ها در سطح جهانی و هم در تایوان در حال افزایش است. در همین حال، TSMC در حال گسترش در گسترش ظرفیت های تولید خود در تایوان، چین و ایلات متحده می باشد.

منبع tomshardware

نرم افزار حسابداری

آپدیت جدید ویندوز 11 و بی نیازی به گذرواژه ها

ChatGPT

نسخه ی جدید ChatGPT می‌تواند مکالمه‌ی صوتی با کاربر برقرار کند

جانی آیو مدیر اسبق اپل

مدیر سابق اپل، آیفون هوش مصنوعی را میسازد

تلگرام تبدیل به سوپر اپلیکیشن میشود

رونمایی سامسونگ از گلکسی رینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up