OPC چیست؟

Opc مخفف OLE for Process Control در بستر Windows بود که از سال ۲۰۱۱ به بعد به نام Open Process Control تغییر پیدا کرد. OPC مجموعه ای از توابع استانداردی است که در کتابخانه های نرم افزار OPC server جمع آوری شده است. این توابع را میتوان بر روی نرم افزارهای دیگر که نقش Client را دارند در OPC سرور صدا زد. در واقع OPC بعد از توسعه در صنایع مانند کارخانجات، اتوماسیون ساختمان و بسیاری صنایع دیگر راه خود را باز کرد.
کلمه OLE در نامگذاری OPC استفاده شده است که مخفف Object Linking and Embedding و شرکت مایکروسافت را معرفی میکند. از این فناوری برای برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات میان چند نرم افزار استفاده میشود.به عنوان مثال میتوان اطلاعات Excel را در Word صدا زد و استفاده کرد . Opc در واقع نوع صنعتی OLE میباشد که کنترل هایی مانند PLC یا همان شی Object در هر محیط برنامه نویسی استفاده کرد.
OPC به صورت Active X با فرمت های DLL , OCX و EXE در محیط های برنامه نویسی در دسترس است. بنابراین نرم افزار Client که در محیط برنامه نویسی ویژوال توسعه داده میشود وا بسته به نوعی برند خاصی از اتوماسیون نمیباشد و همیشه تحت یک برنامه یکسان ارتباطات با انواع وسایل مختلف امکان پذیر است.

با این روش ارتباط بین تجهیزات هوشمند با سیستم های HMI , SCADA و حتی سیستم های بالا دستی ERP و MRP فراهم میگردد. تاریخ پیدایش OPC به سال ۱۹۹۶ است , در این سال کارخانه های بزرگی که در زمینه ی اتوماسیون صنعتی فعالیت میکردند کنسرسیومی تشکیل دادند که تا نسبت به تشکیل استانداردهای برای سیستم های کنترل فرایند HMI , MRP اقدام کنند. این استاندارد که بر مبنای فناوری OLE مایکروسافت بود به همین خاطر آن را OLE for Process Control نامیدند.

ارتباط OPC و Client

برای کار با OPC در سمت Client باید برنامه ای نوشته شود که به وسیله تکنولوژی COM یا DCOM با برنامه OPC server ارتباط برقرار نمایند. برنامه CLIENT و OPC SERVER ممکن است روی یک سیستم باشند که پردازش آن ها به صورت موازی انجام شود.اگر نرم افزار OPC SERVER تکنولوژی DCOM مایکروسافت را پشتیبانی کند برنامه Client میتواند در سیستم دیگری تحت شبکه به سیستمی که OPC SERVER را اجرا نماید متصل شود .

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up