IBM عملکرد محاسباتی کوانتمی خود را دو برابر می کند

در هفته جاری، شرکت IBM اعلام کرد که به بالاترین میزان حجم کوانتمی خود رسیده است و حجم آن به ۶۴ رسیده است. این میزان پس از ۴ سال و ۲۸ رایانه کوانتومی به دست آمده است. بر اساس اطلاعاتی که IBM منتشر کرده است، حجم کوانتومی یک واحد برای محاسبه عملکرد کامپیوترهای کوانتومی امروزی است، مانند کامپیوترهای قدیمی که تعداد ترانزیستورهای آن ها بسیار مهم بود. این غول کامپیوتری اعلام کرد که قصد دارد در هر سال حجم کوانتوم دستگاه های خود را دو برابر کند.

این تیم پس از یک به روزرسانی در یکی از سیستم های کلاینت ۱۷ کیلوبیتی، شرکت IBM توانست به رکورد حجم کوانتوم ۶۴ برسد. از بین ۲۸ سیستم محاسباتی کوانتومی مستقر در رایانش ابری IBM، فقط هشت مورد از آن ها دارای یک کوانتوم با حجم ۳۲ است. این بروزرسانی جدید باعث شده است رکورد پیشین را دوبرابر کند و و پیشرفت را به سطح جدیدی برساند.

برای دستیابی به این سطح چشمگیر از کوانتوم، تیم متخصص IBM مجبور به استفاده از یک سری تکنیک ها شدند تا استفاده از سخت افزار را به هنگام اجرای جریان های کوانتمی را بهینه کند. این تغییرات زمانی مشخص می شوند که ارزیابی هایی در مقایسه با نسخه قبلی انجام شود.

IBM Oiskit ، کیت توسعه نرم افزار متن باز (یا SDK) می باشد که IBM آن را برای علاقه مندان به توسعه محاسبات کوانتومی ارائه کرده کرده است. این تکنیک جدید در SDK متن باز در دسترس خواهند بود. اما نکته مهم این است که یک کامپیوتر کوانتومی می تواند اطلاعات را با بازدهی بیشتری نسبت به یک کامپیوتر کلاسیک پردازش کند. IBM این قابلیت را مزیت کوانتومی نامیده است. گوگل نیز آن را برتری کوانتومی نام گذاری کرده است و ادعا می کند که در سال گذشته با وجود مخالفت IBM به آن دست یافته است.

جای گامبتا، معاون اجرایی در شرکت IBM Quantum در بیانیه ای گفت: ما همیشه روش های جدیدی را برای کاهش محدودیت بر سیستم های خود پیدا می کنیم تا بتوانیم مدارهای کوانتومی بزرگتر و پیچیده تری را اجرا کنیم و سریعتر به مزیت کوانتومی دست پیدا کنیم. رویکرد کامل و جامع IBM راهی نوآورانه برای توسعه سخت افزارهای هماهنگ با نرم افزارها، الگوریتم ها و مدارهای پیچیده ای را ارائه می کند و تمام این ها با گسترده ترین و قدرتمندترین ناوگان های کوانتومی در صنعت اجرا می شود.

منبع tomshardware

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up