پروتکل HTTPS چیست؟

http پروتکل امنی است که در وب سایت ها از آن استفاده میشود برای انتقال اطلاعات بین کامپیوتر و اینترنت . https همان http است , منتهی با این تفاوت که در https یک ssl اضافه میشود . ssl یک پروتکلی است برای رمز گذاری در وب سروری که از https استفاده میشود کاربرد دارد.
دلیل مهم برای استفاده از https در وبسایت ها این است که برای انتقال اطلاعات و خرید امن در وب سایت های فروش و فروشگاهی از این پروتکل استفاده میشود.
پروتکل SSl چیست؟

پروتکل SSL مخفف کلمه socket secure layer است , یک استانداردی است که کار آن برای کد گذاری کردن اطلاعاتی که بین کاربر و وب سایت ردو بدل میشود است . اطلاعاتی که با استفاده از SSL ارسال میشود این پروتکل اطلاعات را رمز نگاری میکند و همین باعث میشود اطلاعات دزدیده نشوند و بصورت امن فرستاده شوند.
شرکت ها و سازمان ها میتوانند با این پروتکل اطلاعات محرمانه و یا رمز شماره حساب خود را به طور امن ارسال کنند . برای برقراری اتصال و ارسال در SSL به Web Server Certificate نیاز است.

SSL چگونه عمل میکند

وقتی اطلاعات ما بین یک سرویس دهنده و سرویس گیرنده در شبکه اینترنت قرار میگیرد اطلاعات فرستاده شده به صورت تمام متنی Clear Text است . این اطلاعات ارسال شده در شبکه میتواند شماره کارت یا رمز بانکی و یا نام کاربری باشد و این امکان هست که در بین راه این اطلاعات دزدیده شوند و همین باعث میشود هکر ها بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند.
اما اگر سرویس دهنده مجهز به گواهینامه SSL باشد اطلاعات ارسال شده از پورت استاندارد ۸۰ http به پورت ۴۴۳ https منتقل میشوند , این تغییرات باعث میشود اطلاعات ارسال شده رمز نگاری شده و از دزدیده شدن جلوگیری شود . این گواهینامه امنیتی ۱۰۰ درصد تضمین شده است و تمامی فروشگاه های اینترنتی و سازمان های امنیتی میتوانند بسیار امن از آن استفاده کنند.
نحوه کار پروتکل https ؟

این پروتکل که به نام secure http معروف است , این پروتکل اطلاعت را رمز نگاری میکند به طریقی که اطلاعات قبل از ارسال را رمز نگاری میکند و به سایت تحویل گیرنده میدهد و بعد از تحویل اطلاعات رمز گشایی میشود و اگر نیاز به پاسخ دوباره کاربر باشد اطلاعات دوباره رمز نگاری میشود و بازگشت داده میشود , اگر در آدرس Browser سایت کلمه Https را مشاهده کردید بدانید که اطلاعات شما بصورت امن ارسال میشود و دریافت میشود.
تفاوت میان پروتکل http با https ؟
HTTP مخفف کلمه Hyper Text Protocol است , حرف s تفاوت آنهاست و s مخفف کلمه Secure است, معمولا اکثر سایت ها از http استفاده میکنند که به شما نشان میدهد که این وبسایت نا امن است و وبسایت های امن بصورت https در مرورگر نمایش داده میشوند. در پروتکل http اطلاعات به همان شکل ارسال میشوند و دریافت میشوند و این امکان وجود دارد که اطلاعات بین راه دزدیده شود ولی در https اطلاعات رمز گذاری میشود. در پروتکل https اطلاعات قبل از ارسال به سرور رمز گذاری میشود و بعد به سرور ارسال میشود و در سرور این اطلاعات رمز گشایی میشود و قابل خواندن میشود و این کار مقداری زبان بر است و به همین دلیل سرعت https از http مقداری کم تر است.
برای داشتن https باید درخواست کننده هزینه ای را را بپردازد و میزان سرعت هم در این پروتکل مهم است هرچه سرعت بیشتر بخواهد باید هزینه ی بیشتری را بپردازد. چون اطلاعات در https کد ردو بدل میشود با VPN کاربر قادر به خواندن پیام ها نیست چون VPN در پروتکل بی تاثیر است.
مزیت https در سئو ی سایت ؟
گوگل همیشه سعی دارد کاربران را سمت سایت های امن بفرستد و مخصوصا در بروزر گوگل کروم سایتی که از پروتکل https استفاده نمیکند را با پیغامی به کاربر اعلام میکند که این سایت امن نیست , و در نتیجه پروتکل https بسیار در سئوی سایت اهمیت زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up