EPYC نسل جدید پردازنده های AMD

AMD EPYC

AMD یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده سخت افزارهای کامپیوتری ، در روز سه شنبه جزئیات بیشتری در مورد نسل جدید پردازنده های Rome خود را که مبتنی بر میکرو معماری Zen 2 است را منتشر کرد . به نظر می رسد AMD با استفاده از پردازنده های نسل بعدی خود (EPYC) از یک رویکرد طراحی جدید استفاده خواهد کرد که شامل پردازنده های چیپلت ساخته شده است که مبتنی بر معماری لیتوپرافی ۷ نانومتری  (توسط TSMC ساخته شده است) و همچنین از یک بلوک I/O Die که مبتنی بر لیتوگرافی ۱۴ نانومتری است توسعه داده می شود .

رویکرد طراحی پردازنده های AMD که Chiplet نام گذاری شده است یک تکامل در طراحی ماژولار این شرکت است که با پردازنده های اصلی EPYC که مبتنی برمیکرومعماری Zen است معرفی شده است . در حالی که پردازنده های موجود از چهار Zen استفاده می کنند ، تراشه های نسل جدید EPYC از چندین پردازنده ی Zen 2 ( که AMD آن را Chiplet نامیده است ) و همچنین یک I/O که با استفاده معماری بیتوگرافی ۱۴ نانومتری می باشند.

بر همین اساس ، بلوک I/O که مبتنی بر Infinity Fabrics برای اتصال چیپلت ها و همچنین هشت رابط DDR DRAM استفاده می شود . از آنجایی که کنترل کننده حافظه رم قرار است در داخل I/O قرار بگیرد ، تمام پردازنده های Chiplet به میزان برابر به حافظه رم دسترسی دارند . در عین حال ، AMD اطلاعاتی در مورد حضور پی سی آی اکسپرس PCIe در داخل بلوک I/O die منتشر نکرده است . بنابر این هر تراشه CPU دارای خطوط PCLe مختص به خود خواهند بود .

 علاوه بر هزینه های پایین تر، مزیت اضافه شده که AMD با ۷ نانومتر chiplet از آن لذت می برد، توانایی تراشه های ساده تر برای ساعت ها و قدرت های مورد نیاز است که چیزی است که برای سرورها سخت است

جدا سازی پردازنده های چیپلت از بلوک I/O مزایای زیادی دارد ، زیرا ای ام دی قادر است تا چیپلت های پردازنده را کوچکتر کند ، زیرا رابط های گرافیکی (مانند DRAM و Infinity Fabric ) در مقایسه با تکنولوژی پردازش ، مقیاس پذیری خوبی ندارند . بنا براین به جای ساخت چیپلت CPU بزرگتر و گران تر برای تولید کنندگان ، AMD تصمیم گرفت DRAM و برخی دیگر از I/O را به یک تراشه جدا تبدیل کند . علاوه بر پایین تر آمدن هزینه ها ، تراشه های ساده تر می توانند قدرت و سرعت خوبی را برای سرور ها فراهم کنند .

منبع anandtech

AMD EPYC, Chiplet cpu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up