گزارش های مالی چیست؟

ضرورت و مزایای تهیه گزارش های مالی و حسابداری

گزارش مالی چیست؟

در حسابداری برای صحت بخشیدن به اطلاعات دریافت شده و اطلاع از رویکرد های پیش آمده ، گزارش هایی به صورت روزانه و یا ماهانه تهیه می شود. اساس تهیه این گزارشات فعالیت های روزانه می باشد ، به عنوان مثال در یک شرکت هر رخداد مالی که ثبت و در اسناد مالی درج شود باید در گزارش بیان شود . اطلاعات و داده هایی که از این گزارش ها دریافت می شود ، در تصمیم گیری‌ های شرکت ها ، سازمان ها و مؤسسات مورد استفاده قرار می گیرند و نقش با اهمیتی دارند . بارز ترین کاربردی که گزارش ها دارند ، تصمیم گیری در مورد توسعه و تأمین اعتبار و امورات بازاریابی است .

داده‌ هایی که از گزارش‌ های مالی شرکتی بدست می آید ، عملکرد کلی یک حرفه یا یک کسب و کار را نشان می‌ دهد. عملکرد و میزان رشد و گسترش کسب و کارها برای سرمایه گذاران بالقوه از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین گزارش ‌های مالی در جذب سرمایه گذاران دارای اهمیت زیادی می‌ باشد .

در جامعه امروزی ، افراد سرمایه گذار به دنبال سرمایه گذاری در شرکت ها و سازمان هایی می باشند که سرمایه و سود آن ها را تضمین نماید و از نظم خاصی پیروی کند . با به کار گیری ترازنامه و استفاده از گزارشات مالی عملکرد شرکت معین می شود ، در نتیجه شرکت هایی که دارای ترازنامه مثبت و روند بهتر و گزارشات مالی با جریان نقدی مثبت باشند بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران هستند. به همین علت برای این که مورد توجه سرمایه گذاران و افراد با موقعیت های ویژه قرار بگیرید میبایست اصول کار در حوزه حسابداری را به صورت تخصصی فرا گرفته باشید . در اینجا بدانید که باید از تجربه و مهارت بالایی هم برخوردار باشید .

  • گزارش مالی چیست ؟

تهیه گزارشات مالی در حسابداری ، به عنوان یکی از مهم ترین اقداماتی است که در نرم افزار حسابداری اهمیت دارد . بنابراین یکی از اصلی ترین وظایف حسابداران تهیه و ارائه گزارشات مالی است . مجموعه عملیات های مالی که در یک دوره مالی رخ می دهد ، در ابتدا در اسناد حسابداری و بعد در دفاتر قانونی ( دفاتر روزنامه و کل ) ثبت و نگهداری می شوند . اطلاعات نگهداری شده در این دفاتر بسیار مفصل و مهم می باشند ، به همین علت مطالعه و فراگیری نکات آن برای مدیران و سرمایه گذاران طولانی و مشقت بار خواهد بود .

در نهایت تمامی اطلاعات جمع آوری شده که در دفاتر قانونی ثبت می شوند در قالب گزارشات مالی به وسیله حسابدار مجموعه فراهم و طبقه بندی می شوند . همانطور که مستحضر هستید و می دانید تهیه گزارشات از مهم ترین و اصلی ترین وظایف یک حسابدار می باشد ، بنابراین گزارشات مالی باید به شکلی باشند که اشخاص دیگر که با حسابداری به صورت کلی و مقدماتی آشنا می باشند قادر به درک وضعیت و عملکرد مالی مؤسسه یا شرکت مد نظر را ارزیابی نمایند .

  • ضرورت تهیه ی گزارش های حسابداری

هر یک از بخش های مختلف موجود در هر شرکت و یا سازمانی نیاز دارد تا به طور جداگانه مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند و مواردی مانند مواد اولیه ی مورد نیاز ، میزان تولید در هر بخش ، نیروی کاری لازم و موارد دیگر در هر یک از این قسمت ها در نظر گرفته شده و اطلاعات لازم در اختیار مدیران قرار گیرد.اهمیت تهیه ی گزارش ها در حسابداری بر هیچکس پوشیده نیست و لازم است که این گزارش ها بنا به دلایل و اهداف مختلف تهیه و تنظیم شوند با این حال در ادامه لیست کاملی از اهمیت و دلیل هایی که منجر به اهمیت بسیار این گزارش حسابداری شده است را توضیح خواهیم داد و هر کدام را مورد بررسی قرار می دهیم.

همچنین بخوانید : اصول حسابداری چیست؟

طراحی گزارش های حسابداری
  • مزایای تهیه ی گزارش های حسابداری

تا اینجای مطلب با گزارشات مالی و ضرورت تهیه گزارشات آشنا شده اید . اکنون با مزایای تهیه ی گزارش های حسابداری شما را آشنا می‌کنیم . این قسمت از مطلب را مورد مطالعه قرار دهید‌ و تا پایان با ما همراه باشید.

تهیه گزارش های حسابداری برای صاحبان مشاغل و مدیران دارای مزایای فراوانی است که در ادامه مطلب به بررسی بعضی از موارد مهم این مزایا خواهیم پرداخت :

۱_ بهبود مدیریت بدهی

همان طور که می دانید و آگاه هستید ، بدهی ها می تواند منجر به پیشرفت هر شرکت و یا سازمانی شود و منافع آن را تحت تأثیر قرار دهد و رشد آن را کاهش دهد. انواع مختلفی از گزارش های مالی وجود دارد که در آن بدهی ها مطرح شده و مدیران شرکت قادر هستند از طریق ردیابی این بدهی ها به سنجش نقدینگی در شرکت خود بپردازند و بر مبنای این داده ها شرکت خود را مدیریت کنند.

۲_ شناسایی روند

با فاکتور گیری از رویکرد های مالی کارخانه ها ، تهیه ی گزارش های حسابداری کمک می کنند تا مدیران کارخانه ها روند عملکردی گذشته و حال شرکت خود را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهند و از این راه نقاط ضعف و نقاط قوت عملکرد خود را متوجه شوند . این اقدام در رشد نهایی و پیشرفت شرکت نقش مهمی داشته و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

۳_ تصمیم گیری سریع و به موقع

با اخذ اطلاعات دقیق و حقیقی ، توانایی این را خواهید داشت که تصمیمات لازم و ضروری را به سهولت و به آسانی اخذ کنید . در واقع شرایط زیادی وجود دارد که سازمان در شرایط بحرانی و نا به سامان قرار داشته و لازم است که مدیران در این زمان تصمیمات حیاتی و درستی را اخذ کنند. در این زمان تهیه ی گزارش های حسابداری به کمک اشخاص آمده و کمک بزرگی برای آن ها محسوب می شود.

۴_ مدیریت حساب های مالی

مدیریت صحیح حساب ها ، بخش مهمی از سلامت عملکردی و مالی شرکت ها می باشد . وام های تجاری ، خطوط اعتباری ، کارت های اعتبار و اعتباری که از جانب فروشندگان ارائه می شود، مجموعاً برای مدیریت حائز اهمیت است. با استفاده و بهره مندی از گزارش های مالی در صورتی که قصد استفاده از وام های مختلف را دارید ، قادر هستید سوابق بدهی ها را بررسی و جست و جو کرده و در صورتی که توانایی پرداخت وام و تسهیلات را دارید ، نسبت به دریافت آن اقدام کنید.

۵_ پیشرفت و انطباق

گزارش های مالی در شرایطی که با دقت و با توجه به نکات لازم تهیه و تنظیم شوند ، می توانند در قضاوت و تصمیم گیری های مربوط به شرکت نقش مهمی داشته و موجب پیشرفت شرکت و یا سازمان مد نظر شوند .

گزارش های مالی شرکت ها
  • گزارشات مالی مورد استفاده چه کسانی است؟

این گزارشات مهم است ، چرا ؟ به این علت که در جمع آوری و تهیه گزارشات عملکرد مالی و وضعیت اقتصادی یک مجموعه معین می‌شوند ؛ این گزارشات و اطلاعات آن برای اشخاص متعدد سازمان از جمله سهام داران یا صاحبان مجموعه، مدیران ارشد مجموعه، اداره دارایی و سازمان مالیاتی کشور مهم است و هر کدام به قسمتی از اطلاعات طبقه‎ بندی شده در این گزارشات مالی نیاز دارند. در نتیجه گزارشات مالی مورد استفاده اشخاص زیر است:

  • سرمایه گذاران

افراد سهام دار و سرمایه گذاران یک شرکت برای این که بدانند به سرمایه گذاری خود استمرار ورزند یا خیر به مطالعه صورت‌ های مالی نیاز دارند. به این معنا که صورت‌ های مالی این امکان را به سرمایه گذاران می ‌دهند که سرمایه گذاری در شرکت برای سال آتی به چه نحوی باشد آیا اقدام به واریز سرمایه کنند یا نواقص شرکت را برطرف کنند.

  • اعطا کنندگان وام و تسهیلات مالی

بانک و مؤسسات قرض الحسنه و دیگر اعطا کنندگان تسهیلات مالی با مطالعه و مورد سنجش قرار دادن صورت ‌های مالی تصمیم به اعطای تسهیلات به مجموعه درخواست دهنده وجه خواهند گرفت. در شرایطی که یک مجموعه زیان‌ دهد ، بانک می ‌تواند از اعطای تسهیلات به آن اجتناب کند ؛ ولی اگر یک مجموعه بر مبنای صورت ‌های مالی سود دهد ، این موضوع می ‌تواند موجب گرفتن تسهیلات شود.

  • تامین کنندگان خدمات و کالا

افراد یا مجموعه‌ هایی که مواد اولیه یا خدمات مجموعه را فراهم می ‌کنند ؛ امکان دارد بعد از مطالعه صورت ‌های مالی یک مجموعه به همکاری خود با مجموعه استمرار ندهند؛ چرا که امکان دارد فکر کنند که مجموعه از عهده پرداخت تعهدات خود بر نخواهد آمد.

  • کارکنان و مدیران شرکت

قسمتی از مراجعه کنندگان صورت ‌های مالی کارکنان حاضر در مجموعه هستند. به این معنا که شرکت (سازمان) با ارائه ترازنامه ( بیلان) مثبت از مجموعه خود منجر به افزایش روحیه ، بازدهی و شادکامی در کارکنان خود خواهد شد.

 

این مقاله توسط شرکت نرم افزاری آرپا تولید کننده نرم افزارهای مالی اداری بازرگانی و فروشگاهی تهیه شده است.

نرم افزار حسابداری

آپدیت جدید ویندوز 11 و بی نیازی به گذرواژه ها

ChatGPT

نسخه ی جدید ChatGPT می‌تواند مکالمه‌ی صوتی با کاربر برقرار کند

جانی آیو مدیر اسبق اپل

مدیر سابق اپل، آیفون هوش مصنوعی را میسازد

تلگرام تبدیل به سوپر اپلیکیشن میشود

رونمایی سامسونگ از گلکسی رینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up