پردازنده کرین ۹۸۰ هواوی از CPU هشت هسته ای و GPU سفارشی بهره مند می شود

در سال گذشته شرکت چینی هواوی پردازنده خود با نام ( کرین ۹۷۰ ) را در رویداد IFA بصورت کاملا رسمی معرفی کرد ، به نظر می رسد هواوی تراشه جدید خود را در سال جاری در بلین معرفی خواهد کرد . پردازنده کرین ۹۸۰ در حال نزدیک شدن به زمان معرفی می شود ، بر همین اساس اطلاعا ت و شایعاتی نیز در رابطه با پردازنده جدید هواوی در فضای مجازی منتشر شده است . بر اساس شایعات منتشر شده از منابع چینی ، پردازنده کرین ۹۸۰ از چهار هسته قدرمتند Cortex-a77 با فرکانس پردازشی ۲٫۸ گیگاهرتز خواهد بود .اما پردازش های سبک در این پردازنده به عهده چهار هسته کم مصرف Cortex-A55 خواهد بود ، بر همین اساس این پردازنده در مصرف انرژی عملکرد مطلوبی خواهد داشت .

پردازنده کرن ۹۸۰ توسط شرکت TSMC بر پایه ی معماری لیتوگرافی ۷ نانومتری ساخته خواهد شد . شایعات دیگری از این پردازنده منتشر شده است که حکایت از این دارند که پردازنده کرین ۹۸۰ از جدیدترین ماژول فناوری هوش مصنوعی (AI) به کار رفته است . بر همین اساس ، انتظار می رود پردازنده قدرتمند هواوی در پردازش های هوش مصنوعی نرم تز از گذشته عمل کند و همچنین تعداد محاسبات را در هر وات به ۵ تریلیون وات برساند .

در اطلاعات منتشر شده نشان می دهد شرکت هواوی ساخت پردازنده گرافیکی GPU این تراشه را بصورت سفارشی به شرکت زیر مجموعه خود یعنی Hisilicon سپرده است . گفته می شود پردازش گرافیکی اختصاصی در کرین ۹۸۰ با  ۱٫۵ برابر سریعتر نسبت به پردازنده گرافیکی آردنو ۶۳۰ که در پردازنده اسنپ دراگون ۸۴۵ خواهد بود .

اولین گوشی های هوشمندی که مجهز به تراشه کرین ۹۸۰ خواهند بود ، هواوی پی ۲۰ و هواوی پی ۲۰ پرو خواهند بود و در سه ماه پایانی سال جاری وارد بازار خواهند شد .پنچمارک Antutu بر روی دستگاهی که مجهز به پردازنده ۹۸۰ کرین شده اند عملکرد چشمگیری داشته است .

منبع gsmarena

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست