نمایش لینک گروه های خصوصی واتساپ در جستجوی گوگل

جستجوی پیام ها در واتساپ آسان تر می شود

یکی از کاربران توییتر اعلام کرد که در گوگل یک نقض امنیتی بزرگی وجود دارد که به کاربران این امکان را می دهد تا در گروه های چت واتساپ بپیوندند. گزارش جدیدی منتشر شده است که می گوید لینک های دعوت نام گروه های چت واتساپ در گوگل ایندکس می شوند و همچنین لینک های خصوصی نیز در نتایج جستجوی گوگل مشاهده می شوند و کاربران می توانند در این گروه ها عضو شوند. روزنامه نگار حوزه فناوری به نام جوردن وایلدون نیز در توییتر خود افشا کرد که ویژگی (Invite to Group Link) در واتساپ این امکان را می دهد تا گوگل گروه های چت خوصوصی را ایندکس کند و لینک این گروه ها برای تمام کاربران در اینترنت به اشتراک گذاشته می شوند و کاربران می توانند به وسیله ی این لینک ها عضو گروه های خصوصی شوند.

پایگاه خبری مادربرد توانست لینک های گروه های خصوصی را با استفاده از روش های جستجوی گوگل پیدا کند. پس از پیوستن به گروه های خصوصی که برای سازمان های غیر دولتی  و دولتی ساخته شده بود، توانست به تمام شماره های تلفن اعضای گروه های خصوصی دسترسی داشته باشد. ادمین های گروه این قابلیت را دارند در صورت تمایل پیوندهای گروه را غیر فعال کنند، اما ویلدون می گوید که در صورتی که لینک ها توسط ادمین گروه غیر فعال شود خود واتساپ می تواند لینک جدیدی ایجاد کند.گویا واتساپ لینک اصلی را غیر فعال نمی کند، اما لینک های گروه واتساپ با پیام هشدار ایجاد می شوند. واتساپ به شخصی که این لینک را ایجاد می کند یادآوری می کند که این لینک را فقط به کاربران قابل اعتماد ارسال کند.

آلیسون بونی که سخنگوی واتساپ و فیس بوک می باشد،  به وب سایت The Verge گفت: مانند کلیه ی مطالبی که در کانال های عمومی قابل جستجو به اشتراک گذاشته می شود و لینک هایی را که به طور عمومی در اینترنت ارسال می شوند، واتساپ نیز همانند آن ها به صورا عمومی منتشر می شوند و تفاوتی ندارند. در ادامه افزود: کاربرانی که لینک های گروه های خصوصی خود را تولید می کنند باید با افرادی که می شناسند و اعتماد دارند به اشتراک گذاشته شود و نباید آن لینک ها را در وب سایت ها در دسترس عموم قرار دهند.

در حال حاضر گوگل اظهار نظری در مورد این خبر منتشر نکرده است، اما دنی سالیوان، روابط عمومی بخش جستجوی گوگل در توییتر خود اعلام کرد: موتورهای جستجو مانند گوگل صفحاتی که در بخش وب می باشند را لیست می کنند. فرقی نمی کند که یک سایت اجازه دهد آدرس های اینترنتی در لیست عمومی قرار بگیرد. در واقع نمایش دادن لینک های واتساپ تفاوتی با نمایش دادن محتوای وب سایت ها در نتایج جستجو ندارند.

واتساپ در ماه های اخیر مشکلات بسیاری در مورد امنیت خود داشته است. گفته می شود که در سال ۲۰۱۸ به وسیله یک پیام بدافزاری از طریق واتساپ گوشی جف بزوس مدیرعامل آمازون به دست بن سلمان هک شده است. در ماه های گذشته نیز، یک آسیب پذیری در اپلیکیشن واتساپ کشف شد که در این اپلیکیشن امکان تزریق نرم افزارهای جاسوسی را در گوشی های با سیستم عامل اندروید و iOS انجام می شد.

منبع theverge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up