قانون کار در حسابداری و نکات آن

قانون کار چیست؟

● قانون کار چیست ؟

قانون کار ؛ همانگونه که از نامش مشخص است دلیل اصلی ایجاد و تصویب آن حل و فصل و ایجاد تعادل و تساوی میان‌ کارگر و کارفرما است . به عبارتی دیگر ، قانون کار مجموعه ای از قوانین مختلف برای تعریف روابط بین کارگر و کارفرما است که از جانب یک کارگروه معتبر و متشکل از وزراء ، رؤسا و … بنام دولت تعیین می گردد که در مواردی مانند استخدام، دستمزد، شرایط کار، اتحادیه های کارگری و روابط صنعتی اعمال می شود. در کلی ترین تعریف از این قانون، می توان این چنین بیان کرد که این واژه شامل بیمه تامین اجتماعی و از کارافتادگی هم می شود.
بر عکس قوانین موجود و ذکر شده در قرارداد، جرم یا مالکیت، عناصر قانون کار تا حدودی کمتر از قواعد حاکم بر یک رابطه حقوقی خاص همگن هستند. همچنین قانون کار افزون بر روابط قراردادی فردی که در موقعیت شغلی سنتی رشد می‌کند، به الزامات قانونی و روابط دسته جمعی و گرهی که اهمیت مهم تری در جوامع تولید انبوه دارند، روابط حقوقی جهت منافع اقتصادی سازمان‌ یافته و دولت و حقوق مختلف و همچنین تعهدات مربوط به برخی از انواع خدمات اجتماعی می‌پردازد.

در میان قوانین موجود در جامعه و آئین نامه های متصوبه‌ از سوی دولت ، قانون کار به عنوان یک شاخه متمایز از قانون در جامعه حقوقی دانشگاهی ، اجتماعی ، کاری و موارد مختلف دیگر به رسمیت شناخته شده است، اما درصد دقیق شناخته شدن آن به عنوان یک شاخه جداگانه از پروسه حقوقی به طور گسترده و وسیع به میزان وجود یک قانون یا دیگر موارد متمایز متفاوت بستگی دارد ‌. مجموعه قوانین کار در کشور مربوطه، تا حدودی به میزان وجود دادگاه‌ ها یا دادگاه ‌های کار مجزا، و سپس به میزانی که مجموعه ای با نفوذ در حرفه وکالت به طور خاص به عنوان وکیل کار فعالیت می‌کنند بستگی دارد.
در بدو شروع در تعیین دامنه قانون کار اغلب به توسعه ‌یافته‌ ترین و مهم ‌ترین صنایع، به شرکت‌ های بزرگ تر و به دریافت کنندگان حقوق محدود می‌شود. به عنوان یک قانون و قاعده کلی، این محدودیت ها به مرور زمان حذف شده و دامنه قانون به صنایع دستی، صنایع و کشاورزی روستایی،دامداری حیوانات اهلی ، شرکت های نوپا و کوچک، کارمندان ادارات و در برخی کشورها، کارمندان عمومی دولت و غیره گسترش می یابد.

با توجه به مطالب مذکور در بند فوق ، مجموعه‌ای از قوانین که در اصل برای حمایت از کارگران در شرکت‌ های صنعتی در نظر گرفته شده بود، به مرور زمان به مجموعه گسترده ‌تری از مفاهیم و استانداردهای حقوقی تبدیل می‌شود که دو ویژگی مهم دارد: حمایت از کارگر به عنوان قشر ضعیف‌ تر در روابط استخدامی و تنظیم روابط بین گروه های ذینفع سازمان یافته. اغلب افراد فکر می‌کنند که تنها تعیین ساعت کاری و میزان پایه حقوق قانون کار وظیفه وزارت خانه کار و رفاه اجتماعی است. اما خدماتی که این وزارت ارائه می‌دهد خیلی زیاد و گسترده است. مدیریت و پیگیری اختلافات و مشکلات کارگری و کارفرمایی از راه تشکیل مراجع حل اختلاف، راهنمایی کارگران در مورد چگونگی انعقاد پیمان دست جمعی، بازرسی مستمر از کارگاه‌ها و کارخانجات استان ‌ها و تطبیق شرایط کار با قانون‌های مربوطه، اعلام بخشنامه حقوق هر سال و بسیاری امور دیگر که قابل گنجاندن در این مبحث نیستند.

همچنین بخوانید : نرم افزار حسابداری آرپا

نکات مهم اجرای قانون کار در حسابداری

● حسابدار کیست ؟

با توجه به مرور مباحث پیشین و یادآوری مجدد آن ها باید این چنین گفت که ؛ حسابدار فردی است که عملیات مالی را در هر کسب‌ و کاری انجام می‌دهد. فرد حسابدار و حسابداری در رگ و خون هر صاحب موفق کسب ‌و کاری است. همه ما در ذهن مان افرادی مسن را متصور می شویم که از حجله‌های بازار به ثروت ‌های کلانی دست یافته‌اند و در یک کلام گفته‌ایم که وی شخصی باهوش حسابداری بالاست! در ایران قدیم به حسابدار میرزا می‌گفتند، بعد ها با گذشت مدت مدیدی از زمان حسابدار قدیم را دفتردار نام نهادند و در نسل ‌های آتی کلمه حسابدار به صاحب این جایگاه افزوده شد.
با توجه به اینکه ابزار حسابداری امروزه به جای چرتکه به ابزارهای الکترونیکی و نرم ‌افزار های مالی ارتقا یافته است. امروزه به هر فارغ‌التحصیل حسابداری، حسابدار می‌گویند. اما واقعیت امر این است که یک حسابدار همانند هر فرد متخصص دیگری در سایر رشته‌ها، علاوه بر گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی و با کیفیت باید در بازار کار نیز تجربه های گوناگونی کسب کند و در پی کسب مهارت های تخصصی باشند .

● دلایل اهمیت قانون کار در حسابداری

برای افرادی که بر روی دروس حسابداری تسلط کافی و لازم را ندارند، احتمالاً اهمیت قانون کار در حسابداری مجهول باشد . حال آنکه دانشجویان این رشته به خوبی می‌دانند اطلاع از این قوانین تا چه حد بر پایه‌ و اساس امور حسابداری تاثیرگذار است. آشنایی با این قانون برای عقد قرارداد، تعیین حقوق پرسنل، اطلاع از روابط کارگر و کارفرما و بطور کلی حق و حقوق تمام افراد حاضر در شرکت الزامی و ضروری است. شما به عنوان یک حسابدار مجرب باید آگاه باشید که :

قانون کار چه دستوراتی برای احتساب حقوق، بیمه، دستمزد، پاداش، عیدی، سنوات ، اضافه کاری و غیره صادر کرده است
تعطیلی‌ ها به چه صورتی محاسبه می‌شوند ؟
غیبت یا اضافه کاری کارگران چه تاثیری بر حق و حقوق آن ها دارد ؟
تعداد مرخصی های هر فرد چقدر است و چه میزان از آن به سال بعد انتقال می یابد ؟
نحوه‌ی محاسبه‌ی حقوق روزهای تعطیل چگونه است ؟
ساعت کار قانونی یک کارگر به طور استاندارد چه میزان است ؟
قوانین مربوط به ترک کار یا استعفا و پرداخت سنوات به چه صورتی است ؟
همان گونه که در متن فوق دریافتید ، تمامی اقدامات و کارهایی که یک حسابدار متحمل می شود تحت تاثیر قوانین کار است. بی‌اطلاعی از نقش قانون کار در حسابداری می‌تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد و منجر به ایجاد اشتباهات محاسباتی متعددی شود.

اهمیت قانون کار در حسابداری

● نکات مهم و اجرایی در قانون کار

در شرایطی که توافق کارگر و کارفرما حاصل شود و کارگر در هر کدام از روزهای تعطیل رسمی مشغول به کار شود، هر ساعت کار در روزهای مزبور جزء ساعات اضافه کاری کارگر تلقی و فوق العاده مربوط طبق ضوابط مربوط به اضافه کار محاسبه و پرداخت می شود. در این مورد تفاوتی بین کارگران نوبت کار و غیر نوبت کار پیش بینی نشده است. بدیهی است چنانچه روز استراحت کارگر نوبت کار با روز تعطیل رسمی مصادف شود، به ازای هر روز تعطیل رسمی معادل 7/33 ساعت از ساعات کار تعیین شده قانونی کارگر 176 ساعت در چهار هفته پشت سر هم کسر و یا معادل آن اضافه کار پرداخت خواهد گردید.
کارگاه‌ هایی که بنا بر توافق هر دو طرف رابطه کار پنجشنبه ها تعطیل و 44 ساعت کار هفتگی در 5 روز انجام شود ، چنانچه روز تعطیل رسمی با روزهای کار هفته برخورد نماید نظر به اینکه کارگران در هفته مورد بحث بخشی از کار روز پنج شنبه را انجام نداده اند لذا حدود 1/5 ساعت بدهکار می گردند از طرفی در مواردی که روز تعطیل رسمی با روز پنجشنبه ( تعطیل توافی ) مصادف شود کارگران کار روز پنجشنبه را در سایر روزهای هفته انجام داده اند معادل یک روز بستانکار خواهند شد که این بدهکاری و بستانکاری می تواند در پایان سال تهاتر شود .

نرم افزار حسابداری

آپدیت جدید ویندوز 11 و بی نیازی به گذرواژه ها

ChatGPT

نسخه ی جدید ChatGPT می‌تواند مکالمه‌ی صوتی با کاربر برقرار کند

جانی آیو مدیر اسبق اپل

مدیر سابق اپل، آیفون هوش مصنوعی را میسازد

تلگرام تبدیل به سوپر اپلیکیشن میشود

رونمایی سامسونگ از گلکسی رینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up