سیستم عامل مک دوبرابر بیشتر از ویندوز به بدافزار آلوده می شود

سیستم عامل مک دو برابر سیستم عامل ویندوز مورد حمله بدافزارها قرار گرفته است

در گذشته کامپیوترهای مک عملا در برابر بدافزارها غیرقابل نفوذ بودند. این امنیت از مدت ها قبل یکی از مهمترین مزیت های مکینتاش نسبت به رایانه های شخصی ویندوز بوده است. اما با گذشت زمان و ایمن تر شدن ویندوز، تشخیص بدافزارها در رایانه های شخصی بسیار بهتر شده و ویندوز امنیت بیشتری پیدا کرده است. امروزه سیستم عامل ویندوز در برابر برخی از بدافزارها نیز ایمن تر شده است. از آنجا که مکینتاش سهم بیشتری از بازارهای رایانه های شخصی را گرفته است، آن ها تبدیل به یک هدف مهمی برای هکرها، باج افزارها و مجرمان سایبری شده اند که تمرکز خود را روی هک سیستم عامل مک گذاشته اند. آزمایشگاه مالوربایتس (Malwarebytes) در گزارش اخیر خود اعلام کرد:

اگرچه این تهدیات به اندازه ی بدافزارهای سنتی خطرناک تلقی نمی شوند، اما آن ها برای کاربران سیستم عامل مک به یک مزاحم بسیار بزرگ و قابل توجه تبدیل شده اند، همین موضوع باعث شده است که دیگر نمی توان گفت سیستم عامل محبوب آن ها از بدافزارها مصون هستند.در سال ۲۰۱۹ زمانی که در هر سیستم تهدیدها محاسبه شد، تهدیدات با هدف سیستم عامل مک نسبت به ویندوز تقریبا دو برابر بوده است.

با توجه به گزارش کاملی که اخیرا منتشر شده است، از افزایش بیش از ۴۰۰ درصدی تهدیدهای مربوط به مک، برای کاربران معمولی برخی مشاغل را نشان می دهد، یعنی از ۴٫۸ تهدید به ازای هر سیستم در سال ۲۰۱۸ به ۱۱ مورد تهدید در سال ۲۰۱۹ رسیده است. این آمار نشان می دهد که سیستم های مک تهدید دو برابری نسبت به سیستم عامل ویندوز که ۵٫۸ تهدید به ازای هر سیستم عامل در سال ۲۰۱۹ بوده است. مجرمان سایبری توانسته اند به سیستم عامل های مک حمل کنند زیرا امنیت داخلی سیستم عامل اپل با تبلیغات و برنامه های ناخواسته (PUP) بسیار آسیب پذیر شده است. این موضوع باعث شده است بدافزارهای مخرب به راحتی به رایانه های مک نفوذ کنند.

مالوربایتس در گزارش خود اعلام کرده است که اکثر تهدیدهای امنیتی سیستم عامل مک مبروط به ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و برنامه های ناخواسته PUP می باشند. تهدید سیستم عامل مک در صدررتبه بندی شایع ترین بدافزارها قرارگرفته است. یکی از بدافزارهای معروف به نام PCVARK که از یک نام عمومی به عنوان بهینه سازی سیستم ها استفاده می کند، در سال ۲۰۱۹ تقریبا ۲۵ میلیون حمله ی بدافزاری به سیستم عامل مک ثبت کرده است. اما در صدر فهرست بدافزارها تبلیغ افزار New Tab قرار گرفته است که در سال ۲۰۱۹ تقریبا ۳۰ میلیون حمله را به سیستم عامل مک به خود اختصاص داده است.

اما بزرگترین تهدید بدافزاری که به ویندوز حمله کرد به نام Adware.MindSpark بود که از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ به میزان ۴۹۷ درصد افزایش داشت که فقط توانست رایانه های شخصی را را هدف قرار دهد که آمار ۲ میلیون حمله ای را ثبت کرده است. بدافزار تبلیغاتی Adware.Yontoo نیز توانست بیش از ۳ میلیون رایانه ی اداری را آلوده کند.

در هرحال، تروجان ها و دیگر اشکالات بدافزاری همچنان در دنیای رایانه های شخصی در حال نفوذ می باشند. حملات تبلیغاتی مزاحم سریع ترین رشد را در بین بدافزارهای مخرب در دو بخش PC و Mac داشته اند. تنها تفاوت در بین این دو سیستم عامل این است که رایانه های شخصی با سیستم عامل ویندوز حملات کمتری را داشته اند.

منبع pcgamer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up