mediatekheliop40_800x450-min
 

مدیا تک هلیو پی ۴۰ را با هسته های کمتری میسازد


با توجه به شایعات اخیر شرکت Media Tek از چیپ ست آینده خود که با نام Helio p40 که از طراحی hexacor استفاده خواهد کرد .در این چیپ ست از فناوری big.LITTLE معماری hexacor از دو هسته قوی cortex A73 و چهار هسته ضعیف تر Cortex A53 استفاده میشود.
شرکت مدیا تک دیگر قرار نیست از هسته های زیاد در پردازنده های خود استفاده کند , کوالکام در نسخه های قبلی تراشه های خود از هسته های زیاد با قدرت کم استفاده میکرد , این شرکت قصد دارد با کاهش هسته های تراشه خود از هسته های قدرتمند تری برای چیپ ست خود با نام Helio p40 استفاده کند , این چیپ ست میان رده با هسته های قدرتمند رقیب سختی برای هم رده های خود در بازار خواهد بود. از این رو این پردازنه ساخت Media Tek خود را آماده رقابت با رقیب خود یعنی Snapdragon 660 کند که در حال حاظر شرکت های چینی از این پردازنده استفاده میکنند.
هسته پردازشی Cortex A73 که بر مبنای ARM طراحی شده است در سال گذشته معرفی شد و پردازنده Helio p40 که بر مبنای معماری ARM 12 نانومتری ساخته میشود میتواند تا 40 درصد عملکرد بهتری را به همان اندازه سیلیکون کم ارائه دهد که این خبر بسیار خوبی است برای شرکت هایی که به دنبال افزایش محصولات خود هستند بدون آنکه میزان سیلیکون را افزایش دهند . ARM همچنین ادعا میکند که هسته پردازشی Cortex A73 30 درصد انرژی کمتری را نسبت به هسته های پردازشی خود دارد و همین میتواند میزان مصرف باتری را در پردازنده Helio p40 را کاهش دهد .این هسته پردازشی میتواند عمکرد CPU را در کارکرد بلند مدت در بالاترین سطح خود نگهر دارد و در نتیجه تجربه ی کاربری بهتری از CPU ارائه میشود.
فعلا همین مقدار اطلاعات از پردازنده هلیو پی 40 شرکت مدیا تک در دسترس است و از هسته پردازشی گرافیک این هسته اطلاعاتی فاش نشده است , در کنار اینها از سخت افزار استفاده شده در این چیپ ست اطلاعاتی در دسترس نیست تا بدانیم چه تغییراتی نسبت به مدل های قبلی خود داشته است .
جزئیات بیشتر این پردازنده در سه ماه آخر سال منتشر خواهد شد و این پردازنده در سال 2018 مورد استفاده سازندگان موبایل خواهد گرفت باید منتظر ماند تا ببینیم میتواند رقیب پردازنده اسنپ دراگون 660 شود یا نه .
منبع android
 

 
#Helio_P40 #ARM #Cortex_A73 #MediaTek