hpe_8gb_nvdimm_front-100653847-large
 

رم های DDR5 با سرعت ۲ برابر بیشتر از رم DDR4


با پیشرفت تکنولوژی در صنعت کامپیوتر روز به روز قطعات سخت افزاری در این حوزه قوی تر میشوند , همانطور که پیش بینی میشد باید منتظر آمدن نسل جدیدی از مموری DDR کامپیوتر باشیم . طبق گزارش سازمانی به نام JEDEC که مسئولیت تست استانداردهای حافظه ی رم های DDR را دارد در پنج شنبه گذشته اعلام کرد که توسعه ی رم های DDR5 آغاز شده است و در حال بررسی است. پس باید با حافظه های DDR4 نیز خداحافظی کنیم چون حافظه رم DDR5 جایگزین نسل قبل خواهد شد.
رم های نسل جدید DDR5 سرعتی بالغ بر دو برابر نسل قبلی رم DDR4 را دارد و در انرژی بهره وری بسیار زیادی خواهد داشت, رم های DDR5 از لحاظ حجم و اندازه 2 برابر حافظه های DDR4 است. DIMM یا همان ماژول های دو خطی رم DDR5 ظرفیت دو برابری نسبت به رم های DDR4 را دارد. کارشناسان هیچ انتظاری نداشتند که حافظه رم DDR5 توسعه پیدا کند, کارشناسان فکر میکردند که که حافظه DDR از نوع DRAM و همراه با DDR4 به پایان کار خود میرسد. صنعت کامپیوتر بخصوص در کامپیوتر های شخصی و سرور ها در این سال ها تغییرات زیادی پیدا نکرده اند و همچنان میتوان از رم های DDR5 استفاده کرد.
زمان توزیع و عرضه ی این حافظه های DDR5 هنوز مشخص نشده است, به احستمال زیاد این نسل رم های جدید مانند نسل قبلی DDR4 ابتدا برای سرور ها و کامپیوتر های مخصوص بازی به بازار بیاید و بعد برای لب تاب ها و سیستم های شخصی عرضه شوند. الته جال است بدانید شرکت سونی در اولین سال معرفی ps4 از رم DDR5 استفاده کرد که انقلابی در نسل بازی راه انداخت, اما جال است بدانید نسل کم مصرف رم های DDR5 میتواند در گوشی های هوشمند نسل های بعدی استفاده شود, در حال حاظر گوشی S8 سامسونگ از رم LPDDR4 مجهز شده است.
شرکت های سازنده مادر برد هم باید خودشان را آماده ساخت محصولاتشان با پشتیبانی DDR5 باشند البته این پروسه بعد از اعلام رسمی رم DDR5 حدود یکسالی به طول می انجامد. غول های فناوری در حال توسعه نسل جدیدی از رم ها برای رقابت با رم DDR5 هستند . شرکت اینتل با عرضه DIMM رم Optane که میتواند جایگزین حافظه رم DDR شوند را در حال ساخت دارند. حافظه رم شرکت اینتل با نام آپتین مزیتی دارد که رم نسل DDR ندارد , رم آپتین میتواند بعد خاموش شدن کامپیوتر قادر خواهد بود داده ها را در خود نگهر دارد.
البته چندین نوع از رم های DRAM با حافظه ی پهنای باند یا نام HBM2 و GDDR%X معرفی شده اند که بیشتر در پردازنده های گرافیکی قدرتمند استفاده میشود. در تکنولوژی سه بعدی هم نسل جدیدی از حافظه ی ترکیبی با نام HMC که در پردازنده های Xeon Phi اینتل مورد استفاده قرار میگیرد.
بسیاری از سازمان ها نرم افزار هایشان به سمت پردازش درون حافظه میروند و به احتمال بسیار زیاد مانند DELL , HP برای سازماندهی نرم افزار هایشان با سرعت دوبرابری تلاش برای بالا بردن 2 برابر کردن حافظه های رم سرور هایشان هستند.

منبعpcworld
 

 
#ddr4 ram# #DDR5 RAM# #رم کامپیوتر#