BOM چیست؟

BOM مخفف (Bill Of Material) است . فهرستی از مواد اولیه برای ساخت و تولید و یا تعمیر یک محصول یا خدمات به مشتری است. درخت محصول معمولا به شکل یک چارت درختی نمایش داده میشود که در ابتدای آن محصول نهایی و در انتهای آن اجزا و مواد اولیه برای ساخت را نمایش میدهد.انواع درخت BOM به ترتیب درخت محصول مهندسی که مخصوص تولید محصول و یا فرایند است و درخت تولید مونتاژ و ساخت محصول را به ما نمایش میدهد.

درخت محصول BOM در کجا کاربرد دارد؟

طبق نیاز در کسب و کارها , درخت های محصول متفاوتی وجود دارد.درخت محصول تولیدی لازم است در طراحی سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان (ERP نرم افزار مالی و برنامه ریزی در نیازمندی های مواد (MRP)است.
BOM تجزیه خارجی در پایین درخت نشان دهنده ی کوچکترین اجزا و مواد تشکیل دهنده محصول در حال تولید است . در صورتی که تجزیه داخل آن نشان میدهد ارتباط بین تک تک اجزا و مواد اولیه از پایین ترین سطح تا بالاترین آنها خواهد بود را نشان میدهد . بر فرض مثال، ساختار و تجزیه خارجی یک کامپیوتر به قطعاتی مثل دیسک سخت، تراشه کامپیوتری، پنل های حافظه و پردازنده و … تقسیم می شود. هر پردازنده به ترتیب و نوبت به واحد کنترل ، و محاسبات , ثبت و ذخیره تقسیم بندی می شود.

یک درخت BOM، از منابعی متمرکز از اطلاعات قرار گرفته است که در تولید یک محصول استفاده می شود. اصطلاحی مهندسی که به طراحی محصول در حال اجرا ربط داده میشود. شرکت ها یا کارخانه هایی که در حال ساخت محصول هستند، قبل از هر چیز می بایست مراحل مونتاژ و ساخت را با ایجاد یک درخت محصول BOM شروع کنند. طراحی یک درخت BOM دقیق بسیار کار مهندسی و دقیق و حیاطی است. چون در وقت تولید تمامی قطعات باید به درستی انتخاب شود و برای خلق محصول جدید در کنار یکدیگر قرار گیرند.
اگر یک BOM مهندسی دقیق و منظم دراختیار واحد تولید و رهبر گروه نباشد، امکان دارد موجب توقف و یا تاخیر و از همه مهم تر خرابی و خطای زیاد محصول در تولید شود , که سرانجام آن نو موجب بالا رفتن هزینه های ساخت شده و مجموعه را اجبار میکند تا به جای قطعه نامناسب، زمان را خرج قطعه دیگری کرده بر روی محصول پیاده کند.پ

همچنین بخوانید : نرم افزار بهای تمام شده

اجزای مهم و تشکیل دهنده درخت BOM

قسمت های BOM از اطلاعاتی مربوط به قیمت کالا، کد کالا، ورژن کالا، توضیحات، مقدار، واحد اندازه گیری، سایز و….. و مشخصات و ویژگی های دیگری از کالا یا محصولات است. دسترسی داشتن به یک لیست مناسب درخت محصول موجب کاهش مشکلات و سردرگمی ها در زمان تعمیر و تولید یا جابجایی قطعه ای در محصولات می شود. همچنین موجب آسان تر شدن در برنامه ریزی تامین کالا شده و خطاها و ارور های ناشی از مقادیر نا درست درخواست تامین را بسیار کم میکند.

درخت محصول مهندسی BOM

درخت BOM مهندسی نحوه طراحی محصول نهایی را معرفی میکند. مهندسان و برنامه نویسان با استفاده از ابزارهای مخصوص کامپیوتر، طرحی برای محصول نهایی را میسازند که در آن تقسیم بندی و شکستن محصول به تمام اجزای تشکیل دهنده آن، مواد اولیه محصول برای هر بخش را با توضیحات لازم برای ساخت و مونتاژ آن محصول مشخص می کنند.

درخت محصول تولیدی

درخت محصول تولیدی مشمول اجزای اولیه و بخش هایی است که در ساخت یک محصول نهایی قابل فروش به کار می رود. این درخت محصول شامل مقادیر اولیه مواد مورد نیاز برای بسته بندی کالا قبل از ارسال برای مشتری می باشد.

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up