چین مدیریت علی بابا را به دست آورد و به دنبال تصاحب شرکت های بزرگ است

چین سهام طلایی علی بابا را به دست می‌آورد: در ردیف بعدی Tencent است

چین «سهام طلایی»  چند شرکت بزرگ داخلی غول فناوری از جمله هلدینگ علی بابا را به مالکیت خود درآورده است و کنترل خود را بر این شرکت تقویت کرده است. پکن همچنین پیشنهاد به دست آوردن سهام هلدینگ Tencent و دیگر غول‌های فناوری را دارد و برنامه‌های خود را برای تغییرات مدیریتی شرکت‌های فناوری در این کشور را آماده می کند. شرکت‌های دیگری که قبلاً دولت چین سهام طلایی آن ها را به مالکیت خود درآورده است شامل شرکت‌های تابعه مالک تیکتاک ، ByteDance، Kuaishou Technology، ویبو و غیره هستند.

سهام طلایی نوعی از سهام است که به دارنده آن قدرت وتو بر تصمیمات اصلی شرکت می دهد، حتی اگر او اکثریت سهام را در اختیار نداشته باشد. در مورد گروه علی بابا، دولت چین سهام اقلیت حدود 1 درصدی را به دست آورده است که با استفاده از این 1 درصد می تواند مدیریت ویژه شرکت را داشته باشد. دولت چنین سهام طلایی غول های فناوری را از طریق صندوق های دولتی یا شرکت های دولتی خریداری می کند. سپس یک نماینده دولت را در هیئت مدیره با حق وتو منصوب می کند تا در تمامی تصمیم گیری های مهم شرکت حق دخالت و وتو داشته باشد.

گروه علی بابا در چند ماه گذشته هدف سرکوب شدید مقامات نظارتی قرار گرفته است. به غیر از علی بابا، چندین غول فناوری داخلی دیگر مانند Tencent، Didi Global Inc و غیره نیز با خشم دولت مواجه شدند. در طی دو سال گذشته سرکوب نظارتی، جریمه های سنگینی برای غول های فناوری اعمال شد که بیش از یک تریلیون دلار از ارزش بازار این شرکت ها را از بین برد.

با سیاست صفر کووید ساختار اقتصادی چین در طول سال‌ها بدتر شده است. محدودیت ها و سانسور بر روی ورزش های الکترونیکی به تنهایی میلیون ها نفر را از اقتصاد چین محو کرده است.

درآمد بازی های چین در سال 2022 به 44 میلیارد دلار رسید. با بیش از 655 میلیون گیمر موبایل و 24 میلیارد دلار سهم بازار، دولت نمی تواند بازی و سایر مشاغل اینترنتی و فناوری را از دست بدهد. بنابراین، به نظر می رسد پکن اکنون در حال کسب حقوق مدیریت در غول های بزرگ فناوری برای اصلاح و احیای این بخش است.

از این رو، طرح تصاحب سهام طلایی و کسب حقوق ویژه مدیریتی را می توان نشانه احیاء، پایان دادن به سرکوب دو ساله و عبور از سانسور شدید دانست.

منبع gizmochina

نرم افزار حسابداری

آپدیت جدید ویندوز 11 و بی نیازی به گذرواژه ها

ChatGPT

نسخه ی جدید ChatGPT می‌تواند مکالمه‌ی صوتی با کاربر برقرار کند

جانی آیو مدیر اسبق اپل

مدیر سابق اپل، آیفون هوش مصنوعی را میسازد

تلگرام تبدیل به سوپر اپلیکیشن میشود

رونمایی سامسونگ از گلکسی رینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up