مرورگر فایر فاکس خود را به روزرسانی کنید تا از آسیب پذیری در امان باشید

 

شرکت موزیلا سازنده ی مرورگر فایرفاکس اعلام کرد که به روزرسانی جدید فایرفاکس همراه با آسیب پذیری اساسی است که توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار می گیرد. بر اساس گزارش آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت ایالات متحده آمریکا این آسیب پذیری را تایید کرد و هشدار داد که هکرها می توانند به وسیله ی این آسیب پذیری سیستم کاربران را به صورت کامل کنترل کنند. امنیت سایبری آمریکا در ادامه گزارش اعلام کرد که آسیب پذیری فایرفاکس می تواند خطرهای جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. اما خبر خوب این است که موزیلا که مفتخر به محافظت از حریم شخصی کاربران خود است، در روز چهارشنبه یک پچ (patch) امنیتی را برای مقابله با این آسیب پذیری منتشر کرده است. همچنین موزیلا به روزرسانی های خود را به صورت خودکار برای مرورگر فایرفاکس انجام می دهد تا کاربرانی که از این موضوع اطلاعی ندارند هکرها از آن ها سو استفاده نکنند.

به روزرسانی های سریع برای جلوگیری از بروز آسیب های گسترده ضروری است، کارشناسان امنیتی سایبری می گوییند که به روزرسانی نرم افزار مهم ترین کاری است که کاربران می توانند برای مقابله با هکرها انجام دهند. سخن گوی موزیلا در بیانیه ای گفت:  در ۷ ژانویه سال ۲۰۲۰، شرکت امنیتی چینی Qihoo 360 آسیب پذیری را گزارش داد که آن ره به عنوان ابزاری برای حملات هدفمند به شبکه های محلی استفاده می شود. ما صبح روز بعد، به روزرسانی های فایرفاکس را برای رفع این آسیب پذیری امنیتی منتشر کردیم.

طبق گفته ی ZDNet، این نقص امنیتی در مرورگر فایرفاکس، نوعی باگ حافظه است که به هکرها این امکان را می دهد که کدهای خود را روی سیستم های قربانیان اجرا کنند. در حال حاضر موزیلا در رابطه با افرادی که از این آسیب پذیری ها سوء استفاده می کنند یا هکرهایی که چه سیستم هایی را هدف قرار داده اند، اطلاعاتی منتشر نکرده است.

همان‌طورکه گفته شد، به‌روزرسانی مرورگر بهترین ابزار برای مقابله با مجرمان سایبری است. اگر از فایرفاکس استفاده می‌کنید، پس از بازکردن مرورگر روی منو فایرفاکس در بالای آن کلیک کنید و سپس وارد گزینه‌ی About Firefox‌ شوید. درادامه، پنجره‌ای پاپ‌آپ بازمی‌شود که نسخه‌ی کنونی مرورگر را نمایش می‌دهد. اگر از نسخه‌ای قدیمی استفاده کنید،‌ نسخه‌ی جدید به‌صورت خودکار دریافت و نصب می‌شود. سپس برای نهایی‌شدن به‌روزرسانی،‌ فایرفاکس مجددا بارگذاری و همه‌ی تب‌های موجود نیز بازیابی خواهد شد. درنهایت، فرایند به‌روزرسانی کمتر از یک دقیقه زمان خواهد برد و قطعا امنیت سیستم کاربر ارزش این زمان را دارد.

برای اطمینان از اینکه آخرین نسخه مرورگر در سیستم شما نصب شده است، مرورگر خود را باز کنید، و در فهرست بالا روی منو فایرفاکس کلیک منید و سپس About Firefox را انتخاب کنید. سپس پنجره ای به صورت پاپ آپ باز می شود و نشان می دهد که شما از کدام نسخه ی مرورگر استفاده می کنید. اگر نسخه ی قدیمی از مرورگر در سیستم شما نصب باشد، به طور خودکار به روزرسانی می شود و سپس از شما می خواهد که مرورگر خود را ببنیدید و دوباره راه اندازی کنید. البته نگران پنجره هایی که باز کرده اید نباشید تمام آن ها دوباره بازیابی می شوند. وب سایت CNET فراید به روزرسانی را آزمایش کرد و زمان تقریبی برای به روزرسانی مرورگر کمتر از ۵ ثانیه طول کشید و ۱۳ برگه را با موفقیت باز کرد.

منبع cnet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up