صورت جریان وجوه نقد

صروت جریان وجوه نقد

حسابداری ، همانطور که از نامش مشخص است با انواع مختلفی از حساب ها و ریز جزئیات آن ها سروکار دارد ، که هر کدام از این حساب ها دارای ماهیت مخصوص به خود هستند . مبنا و پایه اصلی اصول حسابداری ، حساب است . حساب یک مجموعه کلی است که تمام قواعد مالی و عملیاتی را در بر می‌گیرد. یکی از صورت حساب های حسابداری که نقش بولد و پر رنگی در مؤسسات مالی ، تجاری و اقتصادی دارد ، صورت جریان وجوه نقد می باشد . صورت جریان وجوه نقد ، در زمان خاتمه یک دوره مالی با توجه به اقلام ورودی و خروجی در طی دوره تهیه و تنظیم می گردد. از کاربرد های دیگر این صورت مالی ، نشان دهنده جریان وجوه نقد اطلاعات و داده های ورودی ، خروجی و میزان نقدینگی شرکت به سهام داران و مالکان درون و برون سازمانی می باشد .

همچنین ، صورت جریان وجوه نقد با داشتن قابلیت عملگرایی و بهبود بخشی وجوه نقد ، تغییرات وجه نقد را به صورت آنی و لحظه ای در اختیار شما قرار می دهد و مجموعه فعالیت های شکل گرفته در یک کسب و کار و شرکت را به خوبی منعکس می کند . شایان ذکر است که این صورت مالی موجودی حساب بانکی ،میزان سرمایه گذاری های کوتاه مدت و یا بلند مدت و غیره را به وجه نقد ( پول نقد ) مبدل می کند . اکنون ممکن است سؤالی در ذهن تان بوجود بیاید که چرا این صورت مالی در نرم افزار های حسابداری از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که ، به دلیل انجام دقیق و بدون خطا تعهدات مالی ، شناسایی و تشخیص درست جریان های نقدی وجوه در طی دوره های متعدد ، عدم اختلال و تخلف در پرداخت به موقع حقوق و دستمزد و غیره توسط نرم افزار حسابداری از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است .

  • صورت جریان وجوه نقد چیست ؟

همانطور که در مطالب پیشین ذکر کردیم و آگاه هستید ، صورت های مالی در علم حسابداری به ۴ طبقه کلی تقسیم می شوند . که این ۴ دسته از صورت مالی عبارت اند از : ترازنامه ، صورت سود و زیان ، صورت سود و زیان جامع و صورت جریان وجوه نقد. با پیشرفت و بروز رسانی نگارش های سیستمی ، صورت های مالی دیگر محدود به ترازنامه ، صورت سود و زیان و صورت سود و زیان انباشته نیست اند .

 توجه داشته باشید که صورت سود و زیان بر مبنای حسابداری تعهدی است ، امکان دارد در شرایطی شرکت یا مؤسسه مالی سود خالص ( سود عملیاتی پس از کسر مالیات بر درآمد و هزینه ها ) و رو به رشد داشته باشد اما به دلیل نداشتن قوه تحلیل و توانایی در ایجاد جریان وجوه نقد ، گریبان گیر مشکلات بزرگ و ورشکستگی مالی شود . در این شرایط برای کاهش هزینه ها و برطرف نمودن مشکلات ایجاد شده ، از صورت گردش وجوه نقد که بر اساس مبنای نقدی تهیه می شود کمک می‌ گیریم . صورت جریان وجوه نقد ، جزو گزارشات مهم و حائز اهمیت در علم حسابداری و مشاغل است که به صورت یک گزارش سه ماهه تنظیم می شود . هر شرکت سهامی بورس که در ایران مشغول به فعالیت مالی است ، موظف است این صورت مالی را تهیه کند و در گزارشات خود نگه‌داری کند .

به عبارتی دیگر ؛ مدیران و گردانندگان عملیات با این صورت مالی قادر هستند داده ها و اطلاعات ورودی و خروجی مربوط به وجه نقد را مورد بررسی و تحلیل قرار داده و با استناد به سرعت گردش ، برای شرکت برنامه ریزی می نماید . در متن فوق ذکر کردیم که صورت جریان وجوه نقد برای شرکت ها و مشاغل مالی دیگر از جایگاه مهم و ارزشمندی برخوردار است ، زیرا به طور دقیق و آنی تشخیص می دهد که شرکت برای چه اموراتی پول بیشتری سرمایه گذاری می نماید و درآمد آن از چه راه هایی بیشتر یا کمتر است .

همچنین ، صورت های مالی در یک شرکت یا مؤسسه مالی ، تصویری منعکس از همه‌ی معاملات انجام شده در تجارت به سرمایه گذاران و تحلیل گران ارائه می دهد و به این شکل درصد موفقیت معاملات را بالاتر می برد. واقعیت این است که صورت جریان وجوه نقد، واقعی ترین حالت جریانات نقدی است ، چرا که آن جریان وجه نقد در شرکت را با سه روش اصلی عملیات، سرمایه گذاری های آتی و فراهم سازی منابع مالی را دنبال می کند.

همچنین بخوانید : نرم افزار حسابداری و مالی

کاربرد صورت جریان وجوه نقد
  • دسته بندی صورت جریان وجوه نقد

صورت جریان وجوه نقد بر اساس استانداردهای حسابداری در ایران ۵ طبقه است:

۱_ جریانات نقدی وجوه که ناشی از مجموعه فعالیت ‌های عملیاتی

۲_ جریانات نقدی وجوه که ناشی از بازده سرمایه‌گذاری ‌ها و سود پرداختی بابت تأمین مالی

۳_ جریانات نقدی وجوه که ناشی از مالیات بر درآمد سازمان

۴_ جریانات نقدی وجوه که ناشی از فعالیت ‌های سرمایه ‌گذاری

۵_ جریانات نقدی وجوه که ناشی از فعالیت ‌های تأمین مالی

  • هدف اصلی صورت جریان وجوه نقد در چیست ؟

مقادیری که در حسابداری بر عملیات مالی تأثیر می گذارند هر کدام دارای اهدافی هستند ، هدف اصلی صورت گردش وجوه نقد ، بررسی و تجزیه و تحلیل دلایل تغییرات این وجوه و مبالغ در طی مدت زمان تعیین شده است . با استناد بر این دلایل ، همه ی اطلاعاتی که با جریان های نقدی در شرکت مرتبط هستند ، در جریان عملیات جاری و سرمایه‌ گذاری به مجموعه و شرکت وارد می شوند . همچنین همه ی جریاناتی که با خروجی پول مرتبط هستند ، با هدف سرمایه گذاری و انجام فعالیت های تجاری در مدت زمانی مشخص و معین شده از مجموعه خارج می شود ، در صورت جریان وجوه نقد قابل مشاهده است . با وجود جریان وجوه نقد به صورت مستمر در مؤسسه، اطلاعات و داده های مهمی از جمله دلایل تغییرات مربوط به وجوه نقد و شبه نقد، دریافت خلاصه ‌ای از فعالیت ‌های مربوط به سرمایه‌ گذاری، اقدامات عملیاتی و جمع آوری منابع مالی طی مدت زمانی مشخص شده ، قابل دسترسی است.

به طور خلاصه این چنین برداشت می شود که ، صورت جریان وجوه نقد ، نمایانگر مقدار وجه نقد تحصیل شده و مصرف شده در طی یک دوره زمانی حسابداری در شرکت یا مؤسسه می باشد. همچنین باید به این که امکان تقسیم بندی را در اختیار تصمیم گیران می گذارد تا وجوه نقد در شرکت را بر مبنای نوع فعالیت و کسب و کار طبقه‌ بندی کنند و با وجود این امر، اطلاعات مفید و تأثیر گذاری را در مورد سرمایه ‌گذاری مجدد در شرکت با هدف ارتقا و رشد ظرفیت عملیاتی و نگهداری، پرداخت سود سهام و بدهی را در دسترس و اختیار مدیران ( مالکان ، صاحبان سهام ) قرار می ‌دهد.

صورت جریان وجوه نقد نمایانگر چه چیزی است ؟
  • کاربرد صورت جریان وجوه نقد

اگر بخواهیم از منظر داده های اطلاعاتی بر صورت جریان وجوه نقد نگاه کنیم ، لذا این چنین باید متذکر شد که صورت جریان وجوه نقد اطلاعات ریز تر و دقیق تری مربوط به اطلاعات مالی ، عملیاتی و اقتصادی نسبت به دیگر صورت حساب‌ های حسابداری در اختیار مدیران و سهام‌ داران شرکت یا مؤسسه قرار می ‌دهد. به کمک گزارشات مربوط به صورت جریان وجوه نقد قادر خواهید بود تا از عملیات های مالی، منابع سرمایه گذاری خارجی و منابع دیگر شرکت مطلع شوید و نسبت به عملکرد آن‌ها تصمیمات جامعی اتخاذ کنید. همچنین علاوه بر آن، جریان‌ های خروجی وجوه نقد که برای فعالیت‌ های تجاری و سرمایه گذاری مؤسسه که در طی یک دوره مالی ایجاد شده است را نشان می دهد .

  • صورت جریان وجوه نقد نمایانگر چه چیزی است ؟

این گزارش همانند مابقی گزارشاتی است که در حسابداری وجود دارد اما تنها تفاوتی که دارد این است ، اطلاعات اضافی مربوط به همه ی جریان‌های نقدی ای که یک شرکت یا سازمان برای عملیات جاری خود و سرمایه‌ گذاری های آتی دریافت می‌کند و به علاوه همه جریان ‌های خروجی وجه نقد است که نمایانگر فعالیت ‌های تجاری و سرمایه ‌گذاری طی یک مدت زمانی مشخص انجام می ‌شود را نشان می ‌دهد. این صورت مالی دلیل تمامی تغییرات وجه نقد و شبه نقد و یک خلاصه‌ای از فعالیت ‌های سرمایه‌گذاری، واحد عملیاتی و منابع جمع آوری مالی را طی مدت زمانی مشخص ارائه می ‌دهد.

این صورت جریان وجوه نقد، در مواردی نشان دهنده این است که چه مقدار وجه نقد در طی دوره حسابداری در یک شرکت بوجود می آید و بدون مصرف باقی مانده است ، آن ها را بر مبنای ماهیت فعالیت شرکت تقسیم بندی می کنند . و در نهایت گزارش صورت جریان وجوه نقد که از سوی حسابداری شرکت ها و یا شرکت های خدماتی حسابداری جمع آوری و فراهم می شوند ، اطلاعات و داده های بسیار مفید و ارزشمندی را در ارتباط با فعالیت های یک شرکت در ایجاد و وجوه نقد از به وسیله‌‌ی عملیات برای پرداخت سود حاصل از سهام ، پرداخت بدهی ها ، سرمایه گذاری مجدد در سازمان برای افزایش یافتن ظرفیت واحد عملیاتی و نگهداری در اختیار ما می گذارد .

همچنین توجه داشته باشید که در مورد فعالیت ‌های انجام شده جهت تأمین منابع مالی یک سازمان که شامل بدهی و حقوق صاحبان سهام (سرمایه) است ، اطلاعاتی را ارائه می‌کند. هدف اصلی و بنیادی از تهیه صورت جریان وجوه نقد تجزیه و تحلیل علل تغییرات جریان وجوه نقد در یک مدت زمانی معین است.

نرم افزار حسابداری

آپدیت جدید ویندوز 11 و بی نیازی به گذرواژه ها

ChatGPT

نسخه ی جدید ChatGPT می‌تواند مکالمه‌ی صوتی با کاربر برقرار کند

جانی آیو مدیر اسبق اپل

مدیر سابق اپل، آیفون هوش مصنوعی را میسازد

تلگرام تبدیل به سوپر اپلیکیشن میشود

رونمایی سامسونگ از گلکسی رینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up