https-image-min
 

گوگل 64 درصد از ترافیک مرورگر کروم در اندروید را با پروتکل HTTPS محافظت میکند


گوگل بزرگترین شرکت اینترنتی است که در حوزه خدمات اینترنتی , هوش مصنوعی و دیگر فناوریهای روز دنیا فعالیت دارد . گوگل به تازگی روی پروژه ی بزرگی برای امن تر کردن فضای وب است که سایت هایی با پروتکل نا امن HTTP مشخص میشوند کار میکند, که گویا این تلاش نتیجه خوبی داشته است . گوگل اعلام کرده است که 64 درصد ترافیک اینترنت مرورگر کروم در اندروید محافظت میشود , این آمار در سال قبل 42 درصد بوده است .علاوه بر این بیش 75 درصد ترافیک مرورگر کروم در مرورگرهای کروم او اس و مک محافظت میشود.این آمار برای دو مرورگر کروم او اس و مک در سال پیش 67 و 60 درصد بوده است . همچنین در مرورگر ویندوز این ترافیک از 51 درصد به 66 درصد افزایش داشته است .
گوگل همچنین در آماری اعلام کرده است از 100 وب سایت برتر دنیا 71 عدد به طور پیش فرض از پروتکل HTTPS ایمن شده اند .این آمار برای سال قبل 37 عدد بوده است .جالب است بدانید در ایالت متحده امریکا میزان استفاده از پروتکل امن HTTPS در یک سال اخیر از 59 درصد به 73 درصد افزایش داشته است.
( توجه داشته باشید میتوانید این آمار را میتوانید در اینجا که شرکت گوگل در گزارشی دقیق ارائه داده است مشاهده کنید.)
در مجموع این گزارش نشان میدهد که پیشرفت وب سایت ها از پروتکل HTTP به پروتکل امن تر HTTPS به صورت چشم گیری افزایش داشته است.فشاری که گوگل به سایت ها برای استفاده کردن از پروتکل امن HTTPS آورده است نتیجه خوبی داشته است. همانطور که میدانید گوگل یک سال پیش اعلام کرد که میخواهد تمام وب سایت هایی که از پروتکل HTTP استفاده میکنند را در مرورگر کروم نشانه گذاری کند تا به این طریق به تمام کاربرانی که در این وب سایت ها میخواهند برای وارد کردن اطلاعات کارت های بانکی خود اقدام کنند این وب سایت ها امنیت ندارند .گوگل رفته رفته این اقدام خود محافظه کارانه خود را گسترش داد و کاربران وارد هر سایتی که با پروتکل HTTP بود را با پیغامی امن نبودن این سایت را به شما اطلاع میدهد .
امیلی شکتر یکی از افراد تیم امنیت مرورگر کروم است اعلام کرده بود :
هم اکنون استفاده از پروتکل HTTPS ارزان تر و راحت تر از قبل شده است , و عملکرد بهتری را نسبت به پروتکل نا امن HTTP را برای شما ارائه میدهد. کمپانی بزرگ گوگل مدعی شده است استفاده از پروتکل گوگل در سرتاسر جهان افزایش بسیار چشم گیری داشته است , در کشور ژاپن سایت های مهمی چون Rakuten , Cookpad , Ameblo و همچنین Yahoo Japan از پروتکل HTTPS استفاده کرده اند . این آمارا نشان میدهد دریک سال اخیردر کشور ژاپن استفاده از پروتکل HTTPS از 31 درصد به 55 درصد افزایش داشته است .این آمار به وسیله ی مرورگر کروم نسخه ویندوزی بدست آمده است .در کشور برزیل هم استفاده سایت های این کشور از این پروتکل از 50 درصد به 55 درصد افزایش داشته است .
مطمئنا گوگل تنها شرکتی نیست که اقدامات لازم برای از رده خارج کردن HTTP انجام داده است .این تلاش ترکیبی از تلاش چندین شرکت بزرگ از جمله اپل و فیسبوک هم در این زمینه تلاش های بسیاری انجام داده اند. برای مثال شرکت اپل در سال گذشته از توسعه کنندگان اپلیکیشن خود درخواست کرده است که برای ایمن ترکردن برنامه ها از پروتکل HTTPS استفاده کنند .فیسبوک هم برای Instant Articles با استفاده از پروتکل HTTPS کمک بسیار زیادی به پیشرفت این پروتکل کرده است . لازم به ذکر است وب سایت فیسبوک هم در سال 2013 از پروتکل HTTPS در سایت خود استفاده کرد .

منبع techcrunch
 

 
#HTTPS
#chrom