gettyimages-174342043-min
 

گوگل می تواند تبدیل به اولین شرکت ۱ تریلیون دلاری شود


اکثر ما تقریبا گوگل را به عنوان یک موتور جست و جو می شناسیم ، در حقیقت فعالیت گوگل به موتور جستجو ختم نمیشود . این شرکت در حال حاضر بسیار تنوع پیدا کرده است و با شاخه های مختلفی که در این کمپانی وجود دارد نام خود را به آلفابت تغییر نام داده است . بر اساس گفته های برایان نواک تحلیلگر شرکت Morgan Stanly ، اگر کمپانی گوگل و شرکت اصلی آن اطلاعات بیشتری از فعالیت های کسب و کاری خود را در اختیار عموم مردم قرار می دادند ، قطعا این کمپانی می توانست به عنوان اولین شرکت یک تریلیون دلاری جهان تبدیل شود .

نواک در ادامه توضیح داد: با توجه به دیگر شرکت های فناوری از جمله آمازون و MSFT ، مشاهده شده است که شفاف سازی جزئیات و اطلاعات می تواند باعث این شود سرمایه گذاران با دید بهتر شرایط را درک کنند و سرمایه گذاری کنند . اطلاعات ما نشان می دهد شفاف سازی چگونه می تواند گوگل را کمک کند تا ارزش هر سهم این کمپانی به ارزش 1400 دلار برسد و در مجموع با ارزش کلی یک تریلیون دلاری در بین شرکت ها تبدیل شود . شرکت مادر گوگل (آلفابت) با ارزش کلی 726.07 میلیارد دلار است . تخمین زده می شود حدود 410 میلیارد دلار از این آمار متعلق به شرکت گوگل است . ارزش کلی یوتیوب هم 160 میلیارد دلار است که در مجموع ارزش سهم گوگل و یوتیوب را 570 میلیارد دلار تخمین زده می شود .

برایان نواک در ادامه افزود : با اضافه کردن ارزش 45 میلیارد دلاری سهام گوگل کلود و حدود 75 میلیارد دلار سهام خودروی خودران در وایمو ، در نتیجه به ارزش 690میلیارد دلاری در بازار می رسند . این بدان معناست که ارزش دارایی های دیگر الفابت از جمله گوگل فایبر ، گوگل پلی ، وریلی ، دیپ مایند ، ایکس ، واحد های سرمایه گذاری و واحد های سخت افزاری 36 میلیارد دلار ارزش گذاری شده اند . نواک می گوید : ارزش گذاری 36 میلیارد دلاری براری دارایی های الفابت بسیار ناچیز است ، در ارزیابی نواک کمپانی مادر گوگل (الفابت) باید 978 میلیارد دلار ارزش داشته باشد و بدون هیچ مشکلی برای رشد کسب و کار خود به ارزش یک تریلیون دلار را نداشته باشد .

نواک فکر نمی کند که گوگل تصمیم به شفاف سازی هرکدام از این بخش ها را انجام دهد ، حتی برای مدت کوتاه و همین باعث شده است ارزش این قسمت ها محدود شوند . از این رو ، قیمت گذاری مورگان استنلی در حال حاضر 1200 دلار است . گفته می شود مورگان استنلی قصد خرید این کمپانی را دارد . آلفابت در سال جاری با رشد 2.36 درصدی همراه بوده است .

منبع markets