qualcomm
 

کوالکام کوچکترین پردازنده مخصوص سرور را معرفی کرد


شرکت کوالکام که بزرگترین تولید کننده پردازنده های موبایل است به تازگی از پردازنده مخصوص سرور خود را با نام Centrip 2400 را معرفی کرد .این پردازنده سفارشی که بر پایه معماری Armv8 که با نام Falkor است ساخته شده است و هر پردازده ممکن است تا 48 هسته با حداکثر فرکانس 2.6 گیگاهرتز را داشته باشد . این پردازنده شامل 64 کیلو بایت حافظه کش از نوع L 1 دستوری و همراه با 32 کیلوبایت حافظه کش از نوع L1 دیتا و 512 کیلوبایت حافظه کش از نوع L2 و همراه با 60 مگابایت کش L3 استفاده شده است . این پردازنده میتواند از شش کانال حافظه DDR4 پشتیبانی میکند که حداکثر پهنای باند 128 گیگابایت است و حداکثر حافظه پشتیبانی شده در این پردازنده 768 گیگابایت است .

پردازنده مخصوص سرور کوالکام میتواند بالاترین بهره وری را از مولتی ترد را بدهد ، بدون آنکه روی ترد منفرد فشاری آورده شود و یا دچار ضعف شود و همین باعث میشود پاسخگویی سرور را بهبود ببخشد . بسیاری از برنامه های سرور کماکان از مولتی ترد استفاده میکنند ، از جمله پایگاه داده های توزیع شده ، سیستم های توزیع شده و همچنین از توپولوژی های چند رسانه ای از سرور استفاده میکنند .

با وجود عملکرد ارائه شده ی این پردازنده که توسط کوالکام ارائه شده است نشان میدهد این پردازنده به تور قابل توجهی میزان مصرف انرژی را نسبت به رقبا کاهش میدهد. شرکت بزرگ کوالکام مدعی است که این پردازنده نخستین پردازنده سمت سرور با معماری 10 نانومتری ساخته شده تا به امروز است .در مقایسه ، پردازنده های سمت سرور شرکت های اینتل و ای ام دی از معماری 14 نانومتری ساخته شده اند . استفاده کردن از فناوری های پیشرفته در ساخت پردازنده ها و کوچکتر کردن پردازنده ها باعث میشود مصرف انرژی در ترانزیستورهای پردازنده ها به میزان قابل توجهی کمتر شوند .

شرکت کوالکام عنوان کرده است پردازنده ی جدید مخصوص سرور Centrip 2452 در تست عملکرد فقط 65 وات انرژی را مصرف کرد ، آن سوی میدان پردازنده ی ساخته شده اینتل 165 وات انرژی مصرف میکند . پردازنده مخصوص کوالکام در حالت استراحت فقط 4 وات انرژی مصرف میکند . علی رغم استفاده این پردازنده از معماری Armv8 ، میتوان از نرم افزار های متن باز از جمله سیستم عمل ها ، سیستم های مجازی سازی ، کامپایلرها و .. را در در روی این پردازنده استفاده کرد . میتوان به سایر ویژگی های این پردازنده که قابلیت فشرده سازی پهنای باند را دارد و همچنین مدیریت امنیت را در این پردازنده اشاره کرد .

کوالکام ادا میکند هزینه خرید پردازنده Centrip 2452 به نسبت رقبا به میزان قابل توجهی بسیار پایین است ، پردازنده Centrip 2452 با 48 هسته با برچسب قیمت 1995 دلار و همچنین نسخه Centrip 2453 با 46 هسته با قیمت 1373 دلار نسخه سوم Centrip 2434 با 40 هسته مرکزی به قیمت 888 دلار عرضه خواهد شد .

منبع androidheadlines