qualcomm-logo-stock-ces_1020-0-min
 
شرکت کوالکام بزرگترین تولید کننده موفق در ساخت پردازنده های گوشی های هوشمند شناخته می شود ، بر اساس گزارشی که کوالکام منتشر کرده است موضع خود را در مورد پیشنهاد شرکت برودکام برای خرید این شرکت را تغییر داده . کوالکام اعلام کرده است درصورتی که پیشنهاد شرکت برودکام به 160 میلیارد دلار افزایش پیدا کند برای قبول کردن این پیشنهاد دوباره تصمیم گیری خواهد کرد . در حال حاضر شرکت کوالکام 25 میلیارد دلار بدهی دارد و اگر پیشنهاد برودکام را قبول کند میتواند این مبلغ را بپردازد . شرکت برودکام در سال گذشته 130 میلیارد دلار برای خرید شرکت کوالکام پیشنهاد داده شد که این پیشنهاد از طرف مدیران این شرکت رد شد .

کوالکام به دو دلیل پیشنهاد برودکام را رد کرد : کوالکام اعلام کرده است رقمی که شرکت برودکام برای خرید این شرکت پیشنهاد داده است بسیار پایین تر از ارزش واقعی شرکت کوالکام می باشد . از دیگر نگرانی های این شرکت این است که کوالکام با رفتن زیر نظر شرکت برودکام به مشکلات رگولاتوری بر می خورد .

این شرکت اعلام کرد ، با توجه به اینکه شرکت برودکام این پیشنهاد را قبول کند به احتمال بسیار زیاد حاضر به فروش کوالکام خواهد بود . با توجه به اینکه شرکت برودکام پیشنهاد 130 میلیارد دلاری را برای خرید کوالکام داده است و با افزایش این پیشنهاد احتمال قبول کردن کوالکام بیشتر می شود . شرکت کوالکام در ادامه گزارش خود اعلام کرد ، این رقم برای خرید این شرکت رقم منصفانه ای نیست و برودکام باید برای هر سهم سهام ارزش 90 دلاری را تعیین کند . این دو شرکت در حال مذاکرات برای به موفقیت رساندن این معامله بودند تا اینکه شرکت کوالکام در هفته ی گذشته این پیشنهاد را رد کرد . در ادامه شرکت کوالکام شرکت NXP را به تصاحب خود دراورد و برودکام پیشنهاد خود را به 79 دلار برای هر سهم سهام این شرکت کاهش داد .

با توجه به اینکه اگر این پیشنهاد برای ادغام دو شرکت کوالکام و برودکام صورت پذیرد ، بزرگترین معامله ی دنیای تکنولوژی را شاهد خواهیم بود که در تاریخ رخ می دهد . با ادغام این دو شرکت می توانند به عنوان سومین تولید کننده پردازنده پشت سر اینتل و سامسونگ قرار بگیرند .

منبع theverge