پهپادسنجاقک برای جاسوسی یا پزشکی؟


پهپاد ها از سال 1990 توسط امریکایی ها ساخته شدند و تا سال 1995 حدود 3 میلیارد دلار برای ساخت پهپاد هزینه کردند.رفته رفته تکنولوژی ساخت پهپاد پیشرفت کرد و امریکایی ها از پهپاد در جاسوسی و نظامی استفاده کردند .
امروزه پهپاد ها با قابلیت های جدیدی ساخته میشود کوچکتر میشوند و سریع تر و در کارهای جاسوسی بسیار پرکاربرد است.محققان به تازگی در حال انجام پروژه ای با نام DragonflEye هستند تا بتوانند سنجاقک هارا مجهز به پهپاد قابل کنترل کنند.
روی این سنجاقک ها کوله ای نصب میشود و صفحه های خورشیدی روی آن کار میگذارند تا بتواند انرژی خودش را از خورشید تامین کند .
این پهپاد نصب شده روی سنجاقک قابل کنترل بوده است و میتوانند آن را به راحتی هدایت کنند . محققان گفته اند که با این پهپادی که روی سنجاقک کار گذاشته شده قرار است در پزشکی و تحقیقاتی از آن استفاده شود , پژوهشگران برای اثر گذاشتن روی سیستم عصبی سنجاقک از نور استفاده میکنند آن ها حشره را به نور حساس میکنند. با این کار ژن های طبیعی چشم با هم ترکیب میشود وابزاری به نام Optrodes که در کوله پشتی این سنجاقک کار گذاشته شده میتوان با فرستادن پالس های نوری حشره را کنترل کرد .
محققان این پهپاد را ساخته اند ولی هنوز موفق به تست آن نشده اند , در سال اول ساخت این دستگاه را تمام کرده اند و در سال دوم قرار است به طور خیلی جدی این تکنولوژی را آزمایش کنند و از آن در تحقیقات و پزشکی استفاده کنند.

منبع futurism.com