huawei-logo
 

پردازنده ۱۰ نانومتری kirin 970 هواوی


نسل بعدی تراشه ی ساخت شرکت هواوی با مدل kirin 970 اولین بار در سال جاری در ماه ژانویه برخی از اطلاعات این پردازنده انتشار داده شد . طبق گزارشاتی که انتشار شده احتمالا پردازنده جدید هواوی با CPU هشت هسته ای و 10 نانومتری خواهد بود و به کمک TSMC ساخته میشود , و همچنین این پردازنده از شبکه پرسرعت LTE و با باند Cat 12 استفاده خواهد شد. در حال حاظر در یکی از شبکه های اجتماعی چین به نام Weibo اطلاعات دقیق تری از این پردازنده Kirin 970 انتشار داده شده است.

با توجه به این منبع که اطلاعاتی را از پردازنده kirin 970 منتشر کرده است گفته شده است که این پردازنده 10 نانومتری است و از شبکه LTE و با کمک شرکت TSMC ساخته خواهد شد . ولی در خبرهایی که قبلا از این پردازنده منتشر شده بود آمده بود که تراشه کرین 16 نانومتری خواهد بود. با این اطلاعاتی که در شبکه مجازی از پردازنده ی kirin 970 منتشر شده است احتمال بسیار زیاد این پردازنده با 8 هسته ی مدل کورتکس A73 شرکت ARM ساخته شود.
پردازنده کرین 970 اینطور که به نظر میرسد اولین پردازنده ای است که از هسته ی گرافیکی Heimdallr ساخت خود کمپانی ARM استفاده خواهد شد. در کل این پردازنده با پشتیبانی کامل از تمام شبکه ها با فرکانس جهانی مجهز خواهد شد.
شایعات دیگری هم انتشار شده بود که گفته میشد پردازنده kirin 970 از هشت هسته ساخته میشود که 4 هسته ی آن را شرکت ARM با مدل کورتکس A73 و 4 هسته ی دیگر را با مدل کورتکس A53 ساخته خواهد شد. پردازنده کرین 970 هواوی فرکانسی از بین 2.8 گیگاهرتز تا 3 گیگاهرتز بهرمند خواهد شد , همچنین با شبکه LTE و با باند Cat 12 مجهز میشود و اولین پردازنده ای خواهد بود که با فرایند 10 نانومتری ساخته میشود. از دیگر مزایای این پردازنده میتوان به بهبود در عملکرد و در مصرف برق و کنترل دما و ... اشاره کرد.
منبعgizmochina