deepmind-min
 

هوش مصنوعی گوگل در کمتر از چند ساعت به قهرمان بازی شطرنج تبدیل شد


کمپانی بزرگ گوگل یک شرکت فرعی به نام DeepMind دارد که در زمینه ی هوش مصنوعی فعالیت دارد ، این شرکت توانست در آغاز کار خود موتوری محرک چیزی شبیه به یک ماشین که توانایی تفکرعمومی را ایجاد کند . شرکت DeepMind فعلا در آغاز راه خود است و تا هدف نهایی راه بسیار طولانی ای در پیش دارد . اما گزارشی که از دانشمندان و محققان بدست آمده است نشان می دهد آن ها مسیر درست را پیش گرفته اند .

در این مقاله توضیح داده شده است که چگونه هوش مصنوعی DeepMind توانسته است قهرمان بازی جهانی گو (Go) را شکست دهد و همچنین توانسته است چندین بازی را به خودش آموزش دهد و در همه بازی ها حرفه ای و بدون رقیب تبدیل شود . هوش مصنوعی دیپ مایند بعد از 8 ساعت بازی با خود توانست خود را قوی تر از زمانی کند که قهرمان بازی Go را شکست داده بود. همچنین بعد از 4 ساعت آموزش توانست قهرمان نرم افزاری بازی شطرنج Stockfish را شکست دهد . پس از این پیروزی ها هوش مصنوعی دیپ مایند دوباره توانست با دو ساعت آموزش یکی از معروف ترین نرم افزارهای بازی Elmo را شکست دهد .(بازی Shogi یک مدل از بازی شطرنج ژاپنی است که در سطح های قوی تر بازی می کند ).

برنامه هوش مصنوعی شرکت دیپ مایند با نام Alpha Zero معرفی شده است و به طور خاص برای این بازی ها ساخته نشده است . فقط برای شروع اطلاعات ساده ای مانند نوع حرکت مهره ها در این نرم افزار داده شده بود و به هیچ عنوان تاکتیک و یا استراتژی ای به این سیستم داده نشده بود . هوش مصنوعی Alpha Zero با بازی کردن و تکرار بازی ها با خودش توانست با سرعت بسیار بالایی فقط در چندین ساعت خود را به قهرمان بازی ها تبدیل کند . در هوش مصنوعی این روش را یادگیری تقویتی می نامند .

این روش برای یادگیری روش جدیدی به شمار نمی رود ، دانشمندان و مهندسان DeepMind برای ساخت آلفا زیرو از این روش استفاده کرده اند ; برنامه هوش مصنوعی آلفا زیرو در ماه اکتبر به طور رسمی معرفی شد . توجه داشته باشید طبق گزارش های این مقاله نرم افزار آلفا زیرو جدید یک نسخه ی عمومی از همان نرم افزار معرفی شده است . منظور از نسخه عمومی بدان معناست که می توان از این نرم افزار در طیف کسترده ای از کارهای گوناگون و بدون نیاز به آموزش های قبلی از این نرم افزار استفاده کرد .

اما مسئله قابل توجه این است که این نرم افزار هوش مصنوعی توانست با کمتر از 24 ساعت آموزش در 3 بازی دشوارتر به یک قهرمان تبدیل شود . این مسئله در دنیای هوش مصنوعی موفقیت بسیار بزرگی بشمار می رود . هوش مصنوعی دیپ مایند نشان می دهد که یک قدم به هدفی که این شرکت دارد نزدیک کرده است ولی فراموش نکنید که هنوز آغاز راه است و تا رسیدن به یکک ماشین تفکر عمومی راه بسیار طولانی و چالش های بزرگی را در پیش رو دارد . هنگامی که دیمیوس هاسبی مدیر عامل شرکت DeepMind در اوایل سال جاری از آلفاگو زیرو رونمایی کرد عنوان کرد : مدل بعدی این نرم افزار می تواند به طیف وسیعی از مسائل علمی به عنوان مثال کشف داروهای جدید و کشف ماده های جدید کمک کند . بازی شطرنج فاصله ی زیادی با کشف ماده های جدید دارد ولی دیگر با قاطعیت کامل می توان گفت که هوش مصنوعی آلفا گو قهرمان بازی شطرنج است .

منبع theverge