ناسا 5 صندلی شرکت سایوز روسیه را رزرو میکند


شرکت ناسا در تلاش است در سال های آتی فضا نوردان خود را با شرکت های بزرگ فضایی نظیر بوئینگ و space x به ایستگاه فضایی خود بفرستد.ناسا تمام راه های فرستادن فضا نوردان را بررسی کرده و توانسته راه های مختلفی را برای فرستادن فضانوردان پیدا کند , شرکت فضایی ناسا با همراهی بوئینگ با شرکت فضایی روسیه تفاهم نامه ای را امضا کرده است که 5 صندلی از فضا پیمای Soyuz روسیه در اختیار فضا نوردان ناسا قرار بگیرد. شرکت بوئینگ هم این وسط نقش رابط را ایجاد کرده و از این 5 صندلی 2 تای آن را در اختیار بوئینگ قرار میگیرد تا در سال 2018 بتوانند فضا نوردان را بفرستند.
جالب است بدانید 2 صندلی برای شرکت ناسا نزدیک به 74 میلیون دلار هزینه در برخواهد داشت, این رقم از رقم سال 2015 کمتر شده است که تنها دلیلش وجئد بوئینگ در این قرار داد است. شرکت روسی تعداد فضا نوردان به پایگاه فضایی را از 3 نفر به 2 نفر کاهش داده است .
سوال اینجاست 3 صندلی باقی مانده چه میشود ؟؟ ناسا این صندلی هارا میتواند برای اعزام سال 2019 از آن ها استفاده کند , به احتمال زیاد ناسا 1 یا 2 عدد از این صندلی هارا در اختیار پایگاه فضایی اروپا و پایگاه فضایی ژاپن داده شود.
شرکت ناسا و شرکت روسی باهم به توافق رسیده اند که در زمان آماده شدن فرستادن فضا نوردان به فضا حداقل یک امریکایی در این سفر وجود خواهد داشت , و در عوض شرکت روسی هم در هر پرواز شرکت های spac x و بوئینگ میتواند یک روسی را به فضا بفرستد.
با این قرار داد در هر پرواز یکی فضانوردان این کشور ها وجود خواهند داشت. با این توافق هزینه های ناسا برای فرستادن فضا نوردان خیلی پایین آمده است

منبع extremetech