microsoft-edge-1-min
 

مرورگر مایکروسافت اج درمقابل بد افزارها ایمن تر از فایرفاکس و کروم است


مرورگر مایکروسافت اج که در ویندوز 10 قابل دسترسی است , با آزمایشاتی که به عمل آمده است نشان میدهد مرورگر اج در برابر حملات مخرب فیشینگ و سوئ استفاده های شبکه های اجتماعی (SEM ) بهتر از مروگرهای کروم گوگل و فایرفاکس عمل میکند .
طبق آزمایشاتی که در سازمان امنیتی NSS انجام شده نشان میدهد مرورگر مایکروسافت اج توانسته است 92درصد حملات فیشینگ را مسدود کند و همچنین توانسته است 100 درصد از حملات شبکه های اجتماعی را متوقف کند .حملات بدافزاری شبکه های اجتماعی از مجموعه حملات بسیاری تشکیل میشود , اما ویژگی های مشترکی که این بد افزارها باهم دارند این است که کاربران را تشویق به دانلود کد های مخرب میکنند. از شایع ترین تاکتیک هایی که در حملات شبکه های اجتماعی مهاجمان به کار میگیرند شامل لینک هایی است که در شبکه های اجتماعی میتوان به فیسبوک و توییتر اشاره کرد والبته نمایش اخطار های جعلی در مرورگر که به کاربر میگوید رایانه دچار ویروس شده است.
در این آماری که بدست آمده است اختلاف زیاد مرورگر اج نسبت به دیگر رقبا را نشان میدهد , این آمار میگوید مرورگر گوگل کروم 74 درصد توانسته است از حملات فیشینگ را متوقف و 88 درصد از حملات شبکه های اجتماعی را مسدود کند .در همین حال مرورگر مایکروسافت به وسیله همین آزمایشات توانسته است 61 درصد از حملات فیشینگ و 70 درصد از حملات شبکه های اجتماعی را مسدود کند . اگر تا به حال آزمایشات و گزارشات شرکت امنیتی NSS را در طی سال های اخیر دنبال نکرده اید , پس این گزارشی را که به تازگی از این شرکت ارائه شده است برایتان تعجب آور نخواهد بود . این شرکت در گذشته مرورگر های دیگر مایکروسافت را مورد ارزیابی قرار گرفته بود که نشان میداد مرورگر اینترنت اکسپلورر توانسته بود رتبه خوبی را در مسدود کردن بد افزارها بین دیگر مرورگرها بدست آورد. مرورگر اج در مقابله با حملات بدافزارها سرعت عمل بهتری نیز از خود نشان می‌دهد. برای مثال در آزمایشات مربوط به بدافزارهای اجتماعی، مرورگر ساخته‌شده توسط اهالی ردموند تقریبا تمامی حملات را در لحظات اولیه تشخیص متوقف می‌کرد. در مقابل، کروم و فایرفاکس موفق شدند ۷۵ و ۵۴ درصد از حملات جدید را متوقف سازند. اگرچه طی مدت یک هفته ضریب موفقیت کروم و فایرفاکس افزایش یافت، اما هیچکدام نتوانستند به عدد ۹۹.۵ درصد که به مرورگر مایکروسافت تعلق داشت نزدیک شوند.
ارزیابی هایی مختلفی توسط شرکت NSS انجام شده است , این شرکت در خدماتی که بر سرویس های ابری که برای مسدود کردن و جلوگیری از حملات بدافزارها از آن استفاده میکنند .این سرویسی که ارائه میکنند در واقع یک خزنده ای است که سایت ها را کاوش میکنند و اگر ساتی محتوای مخرب و یا مشکوکی داشته باشند سایت های بدون خطر را در لیست سفید و سایت های مخرب را در لیست سیاه قرار میدهند .غیر از قرار دادن در لیست های خود به سایتها نمره ی عددی نیز داده میشود. این سرویس چگونه عمل میکند؟ وقتی کاربر در مرورگر در قسمت وارد کردن آدرس سایت مورد نظر را به مرورگر میدهد وظیفه ی مرورگر این است که سایت مورد نظر را ارزیابی کند و اگر اطلاعاتی در مورد حملات و یا بد افزاری را مشاهده کرد کرد کاربر را مطلع سازد یا یک پیغامی اطلاع میدهد که سایت مورد نظر ممکن است مخرب باشد .

شرکت امنیتی NSS بیشتر خدمات مایکروسافت را مورد ارزیابی قرار میدهد نظیر اسکنر URL , SmartScreen و همچنین Application Reputation service با توجه به این آزمایشات نمرات خوبی را به سرویس های خدماتی مایکروسافت داده است.در رتبه دوم که سرویسی که توسط شرکت گوگل به نام Safe Browsing است که رقیب اصلی مایکروسافت به حساب می آید .مرورگر فایرفاکس و گوگل کروم هر دو از این سرویس استفاده میکنند که بدون شک Api های این سرویس را گوگل ایجاد کرده است. لازم به ذکر است فایر فاکس کمتر از گوگل کروم از این سرویس استفاده میکند. مرورگر اج توانست با تست هایی را که در متوقف کردن حلات سایبری انجام دهد رتبه خوبی را بدست آورد. به عنوان مثال تستی که شرکت امنیتی NSS در حملات شبکه های اجتماعی انجام داده بود مروگر مایکروسافت توانسته بود ازهمان فعالیت اول باج افزار را متوقف کنند , از سوی دیگر مرورگر های موزیلا و فایرفاکس تونسته بودند به ترتیب 75 و 54 درصد حملات باج افزارهارا جلوگیری کنند.در طول هفته اخیر مرورگر فایر فاکس توانسته بود رتبه ی خود را بهبود بخشد ولی هنوز به رتبه 99.8 درصد مایکروسافت اج نرسیده است.
اما نمراتی که مرورگر اج بدست آورد توانسته است سهم خوبی را در بازار بدست آورد , مایکروسافت توانست به وسیله اج فاجعه مرورگر اکسپلورر را کمی بهبود ببخشد , در ماه سپتامبر سهم کامپیوتر ها از مرورگر اج 5 درصد بود و با وجود اینکه کامپیوتر هایی که از ویندوز 10 استفاده میکنند این آمار به 17 درصد رسید.از سال 2015 که این مرورگر معرفی شد روز به روز سهم آن در بازار کمرنگ تر میشد .در ماه سپتامبر مرورگر مایکروسافت به پایین ترین سهم خود در بازار رسیده است , ولی آماری که بدست آمده است نشان میدهد سهم گوگل کروم در بازار 60 درصد است و فایر فاکس 13 درصد است .
شرکت امنیتی NSS آزمایشاتی را با کروم و فایر فاکس را با مرورگر اج در سیستم عامل ویندوز 10 و دیگر سیستم عامل ها در مقابله با حملات فیشینگ ها انجام داده است .این آزمایش نشان میدهد مرورگر اج در ویندوز 10 , 10 اس و دیگر نسخه های ویندوز تفاوت چندانی دیده دیده نمیشود . همین آزمایش هم با دیگر مرورگرهای کروم و فایر فایکس با نسخه های دیگر ویندوز تست شد که تفاوتی دیده نشده است.
منبعcomputerworld
 

 
#edge
#Google_Chrome
#Mozilla_Firefox