iphone-x-apple-news_dezeen_2364_hero-852x479-min
 

علاقه مندی تولیدکنندگان گوشی های اندرویدی به فناوری اسکن چهره


امروزه امنیت گوشی یکی از مهم ترین مسائلی است که مطرح میشود و افراد زیادی در سرتاسر دنیا هستند که اولویت اولشان امنیت گوشی باشد .شرکت اپل مدتی قبل از سه محصول خود رونمایی کرد که در دو محصول آیفون 8 و آیفون 8 پلاس از تکنولوژِی حسگر اثرانگشت استفاده شده است و در دیگر محصول خود به نام آیفون 10 که به مناسبت 10 سالگی آیفون تولید شده است از تکنولوژی جدیدتری به نام Face Id تشخیص چهره سه بعدی مجهز شده است و حسگر اثر انگشت در این گوشی حذف شده .
طبق گزارشی که یکی از تحلیل گران سازنده های گوشی های اندروید با نام مینگ چی کو ارائه کرده است میگوید : شرکت های دیگر هم علاقه مند به تولید گوشی هایی هستند که قابلیت حسگر سه بعدی که مانند آن در آیفون 10 استفاده شده است روی آورده اند ; هدف از استفاده این تکنولوژی جذب مشتریان به سمت محصولات خود هستند . قبل از معرفی محصول جدید اپل آیفون X , سازندگان بزرگ گوشی های اندرویدی تمرکزشان روی پیشرفت تکنولوژی حسگر اثرانگشت به حسگر اثرانگشت اپتیکال بوده است . این حسگر پیشرفته را میتوان در صفحه نمایش گوشی قرار داد و دیگر نیازی به قرار دادن در بدنه گوشی یا دکمه گوشی نداشت .شایعاتی هم قبل از معرفی شدن آیفون 10 منتشر شد که شرکت اپل هم قرار است از حسگر اثر انگشت در زیر صفحه نمایش خود استفاده کند که در نهایت تکنولوژی تشخیص چهره سه بعدی را به کمک فیس آی دی انتخاب کرد.

بر اساس شایعاتی که در ماه سپتامبر به وجود آمد شرکت اپل که در حال توسعه ی حسگر اثر انگشت روی صفحه نمایش بود در نهایت با مشکلاتی که در پیش روی ارائه چنین محصولی بود سیستم تشخیص چهره سه بعدی فیس آیدی را انتخاب کرد. اما در شایعات دیگری که مطرح شده بود ادعا میشد که این شرکت به دنبال استفاده از سیستم تشخیص چهره فیس آی دی با سیستم حسگر اثر انگشت است. فناوری تشخیص سه بعدی چهره مزایای دیگری به جز امنیت بالا در گوشی دارد دیگر سازندگان گوشی های اندروید هم دنبال همین فناوری هستند که در محصولات خود استفاده کنند تا به سود قابل توجهی در فروش برسند.
آقای کو میگوید : حسگر فیس آی دی علاوه بر امنیت بالا کاربردهای دیگری نیز دارد که میتوان به امکانات سرگرم کننده Animoji اشاره کرد که سازندگان دیگر را به سمت این تکنولوژی سوق میدهد. با این حال دیگر تولید کنندگان گوشی های اندرویدی در حال تلاش برای استفاده از این فناوری هستند که بتوانند با تکنولوژِ هایی که شرکت های کوالکام , اوربک , ماینتس و ... ارائه میکنند از تکنولوژی تشخیص چهره استفاده کنند.اما به نظر راه حلی که شرکت کواکام ارائه کرده است مورد استقبال بهتری قرار گرفته است . با توجه به اینکه دیگر سازندگان گوشی های اندروید در حال ساخت گوشی های خود با تکنولوژی سیستم تشخیص چهره هستند از فناوری حسگر اثرانگشت فاصله میگیرند . آقای مینگ چی کو معتقد است با گذشت دو تا سه سال دیگرتعداد گوشی های ساخته شده با فناوری تشخیص سه بعدی چهره چندین برابر گوشی های با فناوری اثر انگشت خواهد شد.

استفاده از سیستم تشخیص اثر انگشت در صفحه نمایش نیازمند صفحه نمایش های lcd است , آقای کو معتقد است که استفده از این تکنولوژی میتواند در جاهای مختلف صفحه نمایش مورد استفاده قرار گیرد . اما برای تولید چنین تکنولوژی ای نیاز مند پنل های OLED هستند که سامسونگ بزرگترین تولید کننده در بازار است در حال حاضر امکان دارد با تقاضای بالا مشکل تاخیر در تولید به وجود بیاید . طبق گزارش آقای کو سامسونگ تصمیم دارد از یک حسگر بسیار کوچک در زیر صفحه نمایش خود استفاده کند که به احتمال فراوان در گلکسی نوت 9 این تکنولوژی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که در نیمه دوم سال 2018 معرفی میشود .
با توجه به اینکه سازندگان چینی باید از پنلی که از سیستم CIS که نور را به طور مستقل ساتع میکند استفاده کنند , اما برای ساخت چنین محصولی شرکت سامسونگ قادر به تولید پنل بدون ساتع کننده است و شرکت های چینی باید سراغ شرکت های Synaptics و Goodix بروند تا بتوانند محصول خود را تولید کنند.
منبع appleinsider
 

 
#Iphone_x
#face_id