google-deepmind-alphago-ke-jie-min
 

شکست انسان از هوش مصنوعی گوگل


کمپانی بزرگ گوگل به تازگی نرم افزاری را معرفی کرده ایت که خود آموز است ، یعنی قادر است به خود آموزش دهد. بخش هوش مصنوعی (DeepMind) کمپانی گوگل این نرم افزار توسعه داده شده را AlphaGo Zero نام گذاری کرده است . این سیستم بسیار پیشرفته توانسته است در طی چند روز دانش چندین هزار ساله بشر را بدست آورد .

بخش هوش مصنوعی گوگل میگوید برنامه ای که تولید کرده اند قدرتمند ترین برنامه ای است تا به حال به دست انسان ها تولید شده است ، چون این موضوع به محدودیت های دانش بشری محسوب نمی شود . نرم افزار آلفاگو با آخرین تغییراتی که بروزرسانی شده است نخستین نرم افزاری است که توانسته بازی جهانی گو Go که یک بازی باستانی چینی است را مغلوب کند . با این حال ، نسخه قبلی این نرم افزار که با نام آلفا گو صفر معروف است فقط با قوانین بازی که برنامه ریزی شده بود عرضه شد . نسخه پیشین آلفا گو با آن اطلاعتی که در اختیار داشت سپس باید خود به تنهایی روش بازی کردن را یاد میگرفت .ولی دیگر نرم افزارهای موجود با استفاده از اطلاعات هزاران بازی که به وسیله بازی انسان ها بدست آمده روش های بازی را می آموختند .

نسخه جدید آلفا گو فقط تنها در طی سه روز توانست قهرمان جهانی 18 دوره مسابقه باستانی گو را شکست دهد . آلفاگو توانست با نتیجه 100 بر صفر این مسابقه را برنده شود . با گذشت 40 روز ، نسخه جدیدتر آلفا به نام آلفا مستر (Alpha Master ) که توانسته بود Ke Jie قهرمان جهان را با نتیجه ی 89 بر 11 شکست دهد . بخش هوش مصنوعی گوگل در پستی عنوان کرده است : نسخه های قبلی آلفا گو باید توسط هزاران بازی که توسط انسان ها انجام شده بود آموزش میدید تا برای بازی با بازی گو آماده میشد . بازی گو را انسان ها هزاران سال است که بازی میکنند ، اما این نرم افزار در ابتدا طی چند روز بازی را بیاموزد و حالا تبدیل به قهرمان جهان شده است .

اگرچه این نرم افزار ابتدا بصورت مبتدی شروع کرد ولی توانست ماهر شود و روش ها و حرکت های جدیدی را پیاده کند که این حرکت ها به فکر انسان نیوفتاده بود . تحقیقات هوش مصنوعی پیشرفت های زیادی را در زمینه های مختلفی چون فرمان های صوتی ، طبقه بندی تصاویر ، ژنومیکس ، و داروسازی داشته است . امروزه در بسیاری از موارد ، سیتم هوش مصنوعی از تجربیات و اطلاعات انسان ها برای فعالیت های خود مورد استفاده قرار میدهد . با این حال این دانش مشکلاتی هم دارد که باعث میشود هزینه ها بالاتر روند و حتی غیر قابل اطمینان یا غیر قابل دسترس باشد .

همین باعث شده است مطالعاتی که در زمینه هوش مصنوعی انجام میشود با استفاده از الگوریتم هایی که برنامه ریزی میشوند این سیستم ها بتوانند از انسان ها عملکرد بهتری داشته باشند و در موقعیت هایی که چالش های سختی در میان است بدون استفاده از تجربیات انسانی بصورت خود آموز انجام دهد . .بخش هوش مصنوعی گوگل توانسته با توسعه آلفاگو به دستاورد های مهمی دست یابد ، محققان گوگل امیدوارند با استفاده از این موفقیتی که به دست آورده اند بتوانند مشکلات دنیای امروزی را حل کنند.

منبع independent