seagate-hamr
 

سیگیت تا سال ۲۰۱۹ هارد ۲۰ ترابایتی را عرضه میکند


ما در زمانی زندگی میکنیم که چندین سالی است سازندگان هارد های جانبی ، هارد هایی از نوع جامد SSD تولید میکنند ، اما به خاطر داشته باشید با آمدن هارد های جامد ، هاردهای دیسکی قدیمی فراموش نشده اند . با توجه با اینکه خیلی ها برای مصارف شخصی قادر به پرداخت هزینه ی بسیار بالای هاردهای SSD با جم بالا نیستند ، همین موضوع باعث شده است که بسیاری از کاربران هاردهای دیسکی با سرعت بالا را ترجیح بدهند . شرکت سیگیت که در عرصه تولید هاردهای جانبی بسیار معروف است ، در پستی که در وبلاگ خود به اشتراک گذاشته است خبر خوبی را برای کاربران منتشر کرده است .سیگیت در این پست خبر از ساخت حافظه ای با حجم بالا که با فناوری نوین در آینده ای نزدیک برای علاقه مندان به حافظه های با حجم بالا هستند خبر داد.
شرکت سیگیت قرار است تا سال 2019 حافظه 20 ترابایتی را بصورت انبوه وارد بازار کند ، برخی از کاربران میتوانند حتی زودتر در سال 2018 این محصول را خریداری کنند .

شرکت سیگیت در ساخت این هارد از فناوری HAMR استفاده کرده است ، در این فناوری با ثبت کردن مغناطیس با کمک حرارت میتوان هاردهایی با حافظه بالا را تولید کرد . توجه داشته باشید شرکت وسترن دیجیتال ایده ی HAMR را به کل رد کرده است و با فناوری MAMR که با موج های مایکرو اقدام به ساخت هاردهای خود کرده است . جالب است بدانید که شرکت سیگیت با استفاده از فناوری HARM نیاز به تغییراتی در ماده ای که قرار است در ساخت هاردهای حجیم مورد استفاده قرار بگیرد است ، ولی شرکت دیجیتال وسترن نیازی ندارد تا تغییراتی در فناوری MARM بدهد . اما این بدان معنا نیست که شرکت دیجیتال وسترن با فناوری خود نمیتواند این محصول را تولید کند .

HAMR به نوعی از پوششی مخصوص برای محافظت از هر دیسک انجام میدهد ، این کمک میکند تا سایز این صفحات بسیار کوچکتر شوند تا در بسته بندی کوچکتری این صفحات قرار بگیرند. پوشش مخصوصی که استفاده میشود تضمین میکند تا دیسک ها با خاصیت مغناطیسی باقی می مانند. یک دیود لیزری در کنار این دیسک ها در بازویی قرار میگیرد و کار این دیود انتقال حرارت به دیسک ها میباشد . در واقع این دیود قطبهای مقناطیسی هر واحد را تغییر میدهد که این کار باعث میشود داده ها در دیسک ها ذخیره شوند .

در این تکنولوژی که واژه گرما مطرح شده است ، باعث گرم شدن بیش از اندازه هارد نمیشود . فقط بخشی از دیسک مورد نظر گرم میشود که با گذشت چند میلی ثانیه آن مکان خنک میشود . این هاردها در حالت آزمایشی ساخته شده اند و در دسترس قرار دارند . در حال حاضر 40 هزار هارد با تکنولوژی HAMR ساخته شده است . در آزمایشی که انجم شده است در هاردها بیش از 2 پتابایت اطلاعات ذخیره شده است . این بدان معناست که 35 پتابایت اطلاعات در یک هارد 12 ترابایتی در یک دوره 5 ساله است . این فوق العاده است و حتی از انتظارات سیگیت بسیار فراتر است .این آزمایشی که انجام شده است نگرانی های کاربران که موجب از دست رفتن اطلاعاتشان میشوند را از بین برد .

ما از پیشرفت تکنولوژی که شرکت ها در حال انجام آن ها هستند لذت میبریم ، اما نمیدانیم در پشت پرده ی تولید این محصول با این تکنولوژی چه چیزی میگذرد .پیشرفت تکنولوژی باعث میشود هزینه ها بالاتر روند و محصول جدید با افزایش قیمت روبرو میشود . خوشبختانه شرکت سیگیت اعلام کرده است با استفاده از همان خط تولید با همان امکانات میتواند هاردهی با تکنولوژی HARM را به تولید برساند . همین باعث میشود که سرعت سیگیت برای تولید این نوع هاردها افزایش یابد و در آینده ی نزدیک شاهد حضور این هارد ها در بازار خواهیم بود .

منبع eteknix