GDDR6-samsung
 

ساموسنگ تولید انبوه حافظه های GDDR6 را شروع کرد


شرکت سامسونگ این غول فناوری کره ای به تازگی توانسته است حافظه GDDR6 را به تولید انبوه برساند کاری که شرکت های اسکای هاینکس و میکرو نتوانسته اند به این موفقیت دست یابند . سامسونگ تراشه های 16 گیگابیتی (2 گیگابایتی ) بر پایه 10 نانومتری ساخته است ، این تراشه ها در ولتاژ 1.35 ولت کار می کند . تراشه های ساخته شده جدید سامسونگ دارای پهنای باند 18 گیگابیت برثانیه هستند و قادر هستند به سرعت انتقال 72 گیگابایت بر ثانیه برسند .

تراشه حافظه های GDDR5فعلی سامسونگ دارای سرعت انتقال 8 گیگابیتی (1 گیابایت) هستند ، علواوه بر داشتن نیمی از ظرفیت چگالی چیپ های جدید سامسونگ در 1.55 ولت می توانند به سرعت 9 گیگابیت بر ثانیه در هر پین برسند . سامسونگ در یک کنفرانس مطبوعاتی پیش از شروع شدن نمایشگاه CES 2018 به طور خلاصه به سرعت این نوع از چیپ های ساخته شده جدید اشاره کرده بود . با این حال سرعت انتقال چیپ های جدید سامسونگ بسیار بالا تر از گفته های سامسونگ می باشد ، حافظه های جدید با پهنای باند 16 گیگابیت و سرعت انتقال 64 گیگابایت می باشد .

با توجه به رقابت هایی که بین شرکت های سامسونگ و دیگر شرکت های تولید کننده چیپ های حافظه وجود دارد ، شرکت هاینکس حدود 6 ماه قبل اطلاعاتی از تراشه های GDDR6 خود را منتشر کرد ، همچنین شرکت میکرون در بیانیه ای که منتشر کرده است قرار است در اوایل سال جاری تراشه های جدید خود را به تولید انبوه برساند .گفته می شود اولین تراشه GDDR6 شرکت هاینکس یک تراشه 8 گیگابیتی (16 گیگابایت) بر ثانیه می باشد و در 1.35 ولت اجرا می شود . شرکت هاینکس تراشه 16 گیگابایتی خود را بعد از عرضه تراشه 8 گیگابیتی عرضه خواهد کرد .

شرکت میکرون یکی دیگر از تولید کنندگان تراشه های حافظه ، هرگز اطلاعاتی از تراشه های جدید خود منتشر نکرده است . اما طبق پیش بینی هایی که انجام شده ، این شرکت در شروع ساخت تراشه های GDDR6 خود را با سرعت 12 گیگابیت برثانیه خواهد بود ، البته باهمان سرعت ولی سریع تراز تراشه های GDDR5 ساخته خواهد شد . با همین روند در مرراحل بعدی تراشه های 16 گیگابیت بر ثانیه را عرضه خواهد کرد . ما باید منتظر این باشیم که تراشه های جدید سامسونگ برای کارت های گرافیکی استفاده شود و آن موقع ادعاهای سامسونگ از سرعت بالای این تراشه ها در مقایسه با دیگر رقبا تست خواهد شد .

در مقایسه ، کارت گرافیک GTX 1080 با سرعت 10 کیکابیت بر ثانیه GDDR5X عرضه شد . پهنای باند این کارت گرافیک 320 گیگابایت و از گذرگاه 256 بیتی استفاده می کند . همان کارت گرافیک اما با حافظه 16 گیگابیت بر ثانیه و حافظه 18 گیگابیت بر ثانیه می توانند پهنای باندی به ترتیب 512 گیگابایت و 576 گیگابایت بر ثانیه سرعت داشته باشند . اما این پهنای باند را می توان در کارت گرافیک Titan Xp مشاهده کرد ، این کارت گرافیک با 11 .4 گیگابیت بر ثانیه GDDR5x و از 50 درصد گذر گاه استفاده می کند .

منبع