samsung-galaxy-s8-min
 

سامسونگ در سال ۲۰۱۸ از لوله های انتقال گرما در پرچمدارانش استفاده میکند


شرکت سامسونگ که بزرگترین تولید کننده حال حاضر گوشی های موبایل است ، در تولید گلکسی اس 7 برای انتقال گرما در این گوشی از لوله های انتقال گرما (Heat pipe) استفاده کرد . در ادامه از این تکنولوژی در گوشی های سری نوت و سری اس نیز استفاده کرد . باتوجه به اطلاعاتی که از تامین کنندگان سامسونگ به دست آمده است استفاده از لوله های انتقال گرما در مدل های تولید شده در سال آینده نیز استفاده خواهد شد .

استفاده از لوله های انتقال گرما قیمت گوشی را بالا میبرد ، به همین دلیل از این تکنولوژی فقط در پرچمداران قرار داده شد. این کار بسیار منطقی به نظر میرسد چون در پرچمداران از سخت افزارهای قدرتمندی استفاده میشود و به همین منظور برای خنک کردن این سخت افزار قوی نیاز به سیستم خنک کننده است ولی در گوشی های میان رده نیازی به استفاده از این تکنولوژی نیست .

میتوان از محفظه ی بخار (vapor chambers) برای جایگزین کردن به جای لوله های انتقال گرما از آن استفاده کرد . استفاده از تکنولوژی محفظه ی بخار بهترین روش برای انتقال گرما است که در پردازنده های گرافیکی رده بالا استفاده میشوند (فرض کنید 250 ولتی ) .با این حال ، انتقال گرما با محفظه ی بخار نه تنها هزینه ی بسیار بالاتری دارد بلکه اشکالات بزرگی هم این روش دارد. محفظه های بخار فضای بیشتری نسبت به لوله های بخار میگیرد ، از همین رو رفته رفته گوشی های هوشمند باریک تر میشوند و دیگر نمیشود از محفظه های بخار در گوشی ها استفاده کرد . اما برخی از تولیدکنندگان کوشی های هوشمند توانسته اند محفظه هایی با ضخامت 0.4 میلی متری را تولید کنند . گزارشاتی بدست آمده است که نشان می دهد برخی از سازندگان در حال آزمایش این محفظه ی بخار هستند ولی تا کنون موفق به ساخت گوشی ای با این تکنولوژی نشده اند .


محفظه های بخار در ساخت لپ تاپ های مخصوص گیمینگ بسیار مناسب است ، انتقال خوب گرما در محفظه های بخار برای انتقال گرمای لپ تاپ ها بسیار محبوب شده است . حتی شرکت ایسوی از محفظه انتقال گرما در باریک ترین لپ تاپ خود با نام Zenbook Flip s که ضخامتی 10.9 میلیمتری دارد استفاده شده است و به خوبی این لپ تاپ را خنک میکند .

با توجه به عملکرد بهتر محفظه های بخار نسبت به لوله های انتقال گرما منابعی معتقد هستند که استفاده از محفظه های بخار در سال 2019 در گوشی های هوشمند به کار خواهد گرفته شد .

منبع gsmarena