intel
 

اینتل اولین تراشه مبتنی بر ARM را تا اواخر ۲۰۱۷ معرفی میکند


شرکت اینتل پادشاه تولید کننده ی پردازنده های دسک تاپ ، لپ تاپ و نوت بوک ها و برخی از تبلتهای بازار است ، اما در مورد پردازنده های موبایل شرکت اینتل هیچ حرفی برای گفتن ندارد . اینتل تا به امروز تراشه های مبتنی بر موبایل ARM تولید نکرده است ، شرکت کوالکام بزرگترین تولید کننده ی تراشه های مبتنی بر موبایل بازار جهانی را تسخیر کرده است . در نتیجه اینتل فاصله ی زیادی با شرکت کوالکام دارد ، ولی به نظر میرسد شرکت اینتل از سال آینده میخواهد با کوالکام وارد رقابت بزرگی شود .


پیش بینی میشود شرکت اینتل تا اواخر سال جاری اولین تراشه مبتنی بر موبایل (ARM) را همراه مودم های جدید خود معرفی کند . اگر این تصمیماتی که شرکت اینتل گرفته است بر اساس برنامه ریزی درست پیش برود ، شرکت بزرگ اینتل میتواند از سال آینده وارد بازار رقابت تراشه های مبتنی بر موبایل شود . شرکت طراحی چیپ های مبتنی بر موبایل بریتانیایی ARM جزئیات زیادی از همکاری های خود را با شرکت اینتل به اشتراک گذاشته است .

کمپانی ARM اخیرا نسل جدید تراشه های سری Cortex A که بر اساس معماری 10 نانومتری است را معرفی کرده که تا پایان سال انتظار میرود در اختیار تولید کنندگان قرار خواهد گرفت . از سوی دیگر، اینتل وعده داده است که عملکرد پردازنده های 22 نانومتری خود را در مقایسه با پردازنده های 28 نانومتری طراحی شده اند را 30 درصد بهبود میبخشد . اینتل غول تولید کننده پردازنده کامپیوتری در دنیا تصمیم دارد تراشه ای مبتنی بر معماری 10 نانومتری خود را که توسعه داده است که با فرکانس 3.5 گیگاهرتز است را برای رقابت مستقیم با پردازنده های کوالکام اسنپ دراگون را راهی بازر کند .

در حال حاضر شرکت کوالکام در حال همکاری با اینتل است تا بتوانند ویندوز 10 را مبتنی با ARM توسعه دهند ، ولی شرکت اینتل فعلا تراشه های خود مبتنی بر ARM را راهی بازار نکرده است . چند سال پیش شرکت اینتل تولید تراشه های خود با نام های Sofia و Broxton را که از سری تراشه های اتم بودند را متوقف کرد . این پردازنده ها تنها راهی بود که اینتل میتوانست با آن های نسخه ویندوز را در موبایل اجرا کند ولی به موفقیت چندانی دست پیدا نکرد . در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی همه چیز تغییر کرده است و همکاری اینتل با کوالکام این امکان را میدهد تا ویندوز 10 را با تراشه اسنپ دراگون 835 اجرا کند.

منبع windowslatest