nvidia-min
 

انویدیا تراشه Volta را برای حوزه ی هوش مصنوعی معرفی کرد


انویدیا بزرگترین شرکت تولید کننده کارت گرافیک های کامپیوتری ، زمانی که واحد پردازشی گرافیکی خود با نام Volta را معرفی کرد سهام انویدیا در یک روز توانست 17.8 درصد افزایش داشته باشد . در حال حاضر به عنوان اولین تراشه گرافیکی در با ویژگی های بالاتر در دیتاسنتر به فروش میرسد و همین باعث برتری این محصول نسبت به محصولات دیگر رقبا است .
آقای مارک لیپاسیس یکی از تحلیل گران در شرکت Jefferies است ، در یکی از یادداشت های اخیر خود برای مشتریان عنوان کرده است : ویژگی هایی برتری کننده و جالبی که در Volta در نظر گرفته شده است ، هسته های تانسور (Tensore Core) است ، که آن را قادر می سازد عملیات ضرب ماتریکسی را به روشی بسیار کارآمد بهینه سازی کند . این ویژگی در پردازش حوزه ی شبکه های عصبی بسیار کارآمد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

تراشه های Volta توسط مرکز دیتاسنتر های موجود خریداری و نگهرداری میشوند ، چون این مرکز زمینه های آموزشی و تعالیم هوش مصنوعی را عهده دار است . تراشه هایی موجود مانند سری تراشه های Volta شرکت انویدیا ، این نوع تراشه ها سرعت روند آموزش سیستم های هوش مصنوعی را افزایش میدهند . این سرعت آموزش مربوط میشود به سرعت زیاد ضرب ماتریکسی که در این تراشه محاسبه میشود . پردازنده های سنتی گرافیکی که با داشتن صدها و یا حتی هزاران هسته ی کوچک که فقط میتوانند عملیات پردازشی کوچکی را انجام دهند ، این پردازنده با با داشتن قدرت با سی پی یوهای مدرن 8 هسته ای بسیار متمایز عمل میکند .

طبق گفته های شرکت انویدیا هسته های Tensor به طوری خیلی خاصی طراحی شده اند که برای تعالیم هوش مصنوعی باسرعت زیادی انجام شوند ، این تراشه ها از 12 برابر سرعت و قدرت بیشتری نسبت به تراشه های قبلی این شرکت دارد . آقای لیپاسیس گفته است : توانایی هایی که تراشه Volta دارد این محصول میتواند بازار هوش مصنوعی را از آن خود کند .

لیپاسیاس همچنین برآورد کرده است که درامد انویدیا در سال 2017 توانسته 30درصد افزایش داشته باشد که نسبت به سال قبل آمار خوبی است و همچینی میتواند در سال 2018 پانزده درصد نیز افزایش داشته باشد. آقای لیپاسیس همچنین در مورد قیمت این محصول عنوان داشت : به دلیل فروش خوب Volta شرکت انویدیا قیمت این محصول را به 230 دلار رساند و این قیمت نسبت به محصولات قبلی 16.7 درصد افزایش داشته است .
منبع businessinsider