spacex-red-dragon-mars-2018_006-1200x0
 

اسپیس ایکس و ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای در سراسر دنیا

در امریکا یک پر.نده در کمیسیون ارتباطات فدرال به جریان افتاده است , ایلان ماسک مالک کمپانی اسپیس ایکس قصد دارد هزاران ماهواره را برای توسعه اینترنت تا سال 2019 شروع کند. این پروژه در چندین مرحله انجام خواهد شد و تا سال 2024 ساخت این پروژه انجام خواهد شد. 4425 ماهواره این پروژه از سیستم های پیشرفته مبتنی بر مش (mesh) استفاده میشود تا برای ارائه ی خدمات پهنای باند با سرعت بالا در مناطق روستایی که هنوز در این مناظق محروم از سرویس های اینترنت dial-up سنتی استفاده میشوند و در برخی مناطق حتی اصلا دسترسی به اینترنت مقدور نیست.
اسپیس ایکس در حال حاظر مشغول را ه اندازی اولین نمونه از ماهواره اینترنت پهنای باند ارسال به فضا تا پایان سال 2017 است, و یک نمونه دوم دیگری هم برنامه ریزی شده است تا در اوایل سال 2018 به فضا فرستاده میشود. اگر این پرتاب ها با موفقیت انجام شوند ماهواره های دیگر هم با تعداد بیشتری تا دهه ی آینده به فضا فرستاده میشوند.سازمان اسپیس ایکس با موفقیت در این پروژه حاصل از شبکه های ماهواره ای تا سال 2030 برنامه ریزی شده است به درامدی 30 میلیارد دلاری خواهد رسید , درصورتی با دولت امریکا به توافق برسند میتوانند تعداد ماهواره های خود را در مدار زمین به تعداد 7500 ماهواره افزایش دهند.
این استراتژی توزیع پهنای باند که سازمان اسپیس ایکس در حال پیگیری است با دیگر خدمات دهندگان اینترنت که دنبال آن هستند بسیار تفاوت دارد. شرکت هایی مانند Comcast و تایم وارنر سرمایه گذاری سنگینی در نصب و راه اندازی کابل و فیبر های نوری انجام داده اند و با مشکلاتی در راه اندازی روبه رو میشوند از جمله هزینه های زیرساخت و حفاری در مناطق مورد نظر میسر خواهد بود.
به احتمال بسیار زیاد بزرگترین مانعی که بر سرراه این پروژه برای سازمان فضایی اسپیس ایکس خواهد بود مربوط به تاخیر در زمان ارتباط میان شبکه های ماهواره ای در فضا و کاربر نهایی روی زمین باشد.این احتمال وجود دارد که سرعت اینترنت ماهواره ای قابل قیاس با سرعت اینترنت فیبر نوری نباشد. در هر حال گسترش اینترنت به بازار هایی که در مناطقی که هیچ گونه دسترسی به اینترنت پرسرعت وجود ندارد میتواند رقبا را برای رقابت در این حوزه داشته باشد و همین باعث میشود شرایط اینترنتی برای کاربرانی که در مناطق محروم و دورافتاده هستند شرایط خوبی فراهم شود.
اسپیس ایکس تنها شرکت در زمینه خدمات و توسعه ی پهنای باند نیست , شرکت بوئینگ هم به تازگی پروژه ای مشابه را شروع کرده مرتبط با توسعه اینترنت ماهواره ای است گفته میشود که این پروژه میتواند نظر شرکت اپل را به خود جلب کند , شرکت گوگل هم بیکار نبوده است , این شرکت 4 سال پیش پروژه ی شبکه ی اینتنتی با استفاده از بالن های معلق در هوا در لایه ی استراتوسفر با این هدف که ارائه ی خدمات اینترنت به مناطق دورافتاده ی جهان است استفاده کرد.
منبعdigitaltrends