imac-pro
 

آی مک پرو با پردازنده کمکی فیوژن A10 عرضه میشود


شرکت بزرگ اپل به تازگی دو محصول جدید خود که شامل آیپد پرو و در کنار این محصول از هوم پاد(بلندگوی هوشمند) هم رونمایی کرد ، در خبری که منتشر شده است هوم پاد همراه آیپد پروعرضه نمیشود ، گویا عرضه این محصول به دلایلی به تعویق افتاده است . اما اطلاعاتی که توسط آقای جاناتان لویین و استیو تروتن بدست آمده است اشاره به برخی از مشخصات سخت افزاری آیپد پرو شده است . شرکت اپل در آی مک پرو از پردازنده ی سری A استفاده کرده است ، با بررسی های انجام شده بسته نرم افزاری Bridege OS 2.0 به نظر میرسد شرکت اپل در آیپد پرو از پردازنده مبتنی بر ARM در قالب یک تراشه کمکی فیوژن 10 استفاده شده است . برای اولین بار است که شرکت اپل از پردازنده ی سری A را در آی مک پرو استفاده میکند ،شرکت اپل از پردازنده سری A خود را در موبایل ها و تبلت های خود مورد استفاده قرار میداد .

آقای اسمیت تروتن در گزارشی عنوان کرده است شرکت اپل هدف از استفاده تراشه فیوژن A10 خود با معماری ARM را برای فعال بودن و استفاده همیشگی از ((Hey , Siri)) است . این قابلیت را میتوان در سیستم عامل macOS فقط کافیست با گفتن Hey , siri دستیار صوتی اپل را فعال کرد .دستیار صوتی سیری در مک بوک های اپل استفاده نشده است ولی در آینده قرار است در تمام مک بوک های تولید شده هم از این قابلیت استفاده شود . همچنان آقای اسمیت تروتن عنوان کرده است که با خاموش شدن آی مک پرو پردازنده کمکی فیوژن A10 همچنان فعال خواهد بود .

شرکت اپل در تابستان طی گزارشی عنوان کرده بود که قرار است در آی مک پرو از پردازنده کمکی سری A10 استفاده خواهد کرد و حالا با کمی جزئیات بیشتر این خبر منتشر شده است . شرکت بلومبرگ هم در ابتدای سال جاری مدعی شده بود که شرکت اپل قرار است از تراشه های مبتنی بر ARM را در مک بوک پرو استفاده خواهد کرد . وظیفه اصلی پردازنده کمکی فیوژن A10 این است که محتواهایی که نیاز به قدرت کم است را پردازش کند ، در پردازش های قوی تر شرکت اپل هنوز به پردازنده های اینتل متکی است .
در حال حاضر شرکت اپل از پردازنده ساخت خود با نام T1 را در تعدادی از مک پرو خود استفاده کرده است . پردازنده T1 یک پردازنده کمکی است که در آخرین مدل های مک پرو برای تاچ آی دی و تاچ بار استفاده شده است .

هنوز مشخص نسیت که پردازنده کمکی فیوژن A10 چه عملکردی را در آِی مک پرو خواهد داشت و آی مک پرو با چگونه با تکنولوژی های روز متکی به این پردازنده است ، فقط با عرضه شدن این محصول و با بررسی های لازم قابلیت های این محصول دیده میشود . هنوز زمان عرضه این محصول مشخص نشده است اما شرکت اپل وعده داده است تا پایان سال جاری این محصول را عرضه کند . گفتنی است شرکت اپل آیپد پرو را مجهز به پردازنده گرافیکی Radeon pro vega 64 کرده است و از پردازنده قدرتمند اینتل سری Zeon استفاده شده است و بابرچسب قیمت 4999 دلاری که بسیار بالا است عرضه میشود .

منبع 9to5mac