image_1488955954_34760497
 

آب سوخت آینده خواهد شد


آب سوخت آینده خواهد شد دانشمندان توانسته اند دستگاهی بسازند که از آب بتوانند برای تامین سوخت کاملا پاک استفاده کنند . بزودی میتوان از آب به عنوان سوخت در وسایل محبوبی چون خودرو و هواپیما از آن استفاده کرد . طبق اطلاعات منتشر شده مقاله از آکادمی علوم دانشمندان راهی را کشف کرده اند تا بتوانند موادی بسازند تا در تولید سوخت های خورشیدی استفاده شود.
همانطور که میدانید سوخت خورشیدی کاملا تجدید پذیر است که از ترکیب آب نور خورشید و دی اکسید کربن ساخته میشود , که ترکیب اینها یک سوختی را میسازند که به فتوسنتز مشهور است , که این سوخت جایگزین سوخت فسیلی و زغال سنگ است.
این کار به ظاهر راحت به نظر میرسد اما اینطور نیست , اما علم میتواند رویاهای انسان را برای دست یابی به انرژی پاک را میسر کند . برای رسیدن به این هدف باید اتم های آب را شکست و بخشی از آن هارا ایزوله کرد تا بتوان در انرژی از آن بهره برد. همانطور که میدانید مولکول آب از یک اتم اکسیژن و دو اتم هیدروژن ترکیب شده است , هیدروژن اشتعال پذیر است و اصلا آلایندگی ندارد پس نتیجه میگیریم که سوخت خیلی خوبی است.
اما این کار به راحتی امکان پذیر نیست , چون وقتی نور خورشید به آب میتابد مولکول آب شکسته نمیشود.و اگر اینطور میشد اقیانوس ها تا الان وجود نداشتند. برای جدا کردن هیدروژن های آب نیاز به کاتالیزور به وسیله ی خورشید است . از این رو محققان شهر کالیفرنیا و آزمایشگاه ملی امریکا لاورنس در حال تحقیق برای پیدا کردن آن کاتالیست برای شکستن هیدروژن های آب هستند.
آقای جان گریگور نویسنده این مقاله گفته است برای هر علمی که جامعه در پی آن است همواره به مواد جدیدی نیاز داریم و ما میدانیم که به دنبال چه موادی هستیم و نمیدانیم چه موادی آن ویژگی دلخواه مارا میخواهد بدهد این دشوار است. دانشمندان به دنبال ماده ای برای این کار هستند که ارزان و کار آمد باشد
دانشمندان تا به امروز 16 ماده را کشف کرده اند که بسیار گران از آب در می آمد و کار آمد نبود . به تازگی یک سیستمی با نام high-throughput method را کشف کرده اند که 12 مدل ماده آن را در 2 سال پیدا کرده اند . اگر این مواد شناسایی شوند زودتر به این انرژی تجدید پذیر دست پیدا خواهند کرد.
منبع sciencedaily